Boj proti akné
Akné je onemocnění mazových žláz v kůži. Vzniká nejčastěji v souvislosti s hormonálními změnami v pubertě, kdy se obsah mazových žláz stává tužší a samovolně nevytéká. Při mechanickém vyprazdňování akné je důležité dbát na hygienu.
Mazová žlála je drobný váček s kanálkem, kterým na povrch kůže vytéká maz v různém množství a různém složení. Tím je kůže zvlhčována nebo promašťována (podle momentální potřeby), aby byla pevná, pružná, vláčná a odolná.
Ucpaná mazová žláza se zvětšuje, stává se viditelnou nebo hmatnou bouličkou (ateromem). V případě pnutí je citlivá. Ucpaný vývodný kanálek může být vidět jako černá tečka v kůži. Vyprázdnění ucpané žlázky lze podpořit mechanicky – vymáčknutím.
Mechanické vyprázdnění nezanícené žlázy
Jestliže se vymáčknutí podaří bez většího násilí a do žlázky nepronikne infekce, může být problém vyřešen. V opačném případě hrozí vznik zánětlivých komplikací.
Před mechanickým vyprazdňováním přeplněných žláz je nutné kůži omýt teplou vodou a desinfikovat. Stejně je potřeba očistit ruce a k ošetřování používat čisté (ideálně sterilní) pleťové tampony.
Mechanické vyprázdnění mazové žlázy se nemusí vždy podařit. Zejména vlivem počínajícího zánětu vývodného kanálku může dojít k zánětlivým komplikacím mazové žlázy.
- Baví Vás číst naše články a chcete podpořit další rozvoj?
- i Objednat e-book
Zánět mazové žlázy
Zanícená mazová žlázka je červená, teplá a bolestivá a vyvíjí se jako jakýkoli jiný zánět. Při jejím mechanickém vyprazdňování je nutné dbát na riziko přenosu infekce a zohlednit stádium zánětu. Vyprázdnění zanícené žlázy je vhodné až po zkapalnění jejího obsahu.
i Obsah zanícené žlázy je infekční. Proto je potřeba při manipulaci se zanícenou žlázou dbát na zvýšenou hygienu a zánět nepřenášet na okolní (nezanícené) žlázy. Vyprazdňování zanícených žláz je rozumné provádět až na závěr ošetřování kůže (kosmetiky obličeje).
Nejvážnější komplikací mačkání naplněné mazové žlázy s uzavřeným vývodem je přestup zánětu ze žlázy do okolí v podkoží. To vyvolá místní i celkovou reakci organizmu – otok v okolí pupínku s teplotou. Následně vzniká hnisavý zánět – absces nebo dokonce flegmóna. Pak je nezbytné vyhledat lékaře.
Prevence a ošetřování akné
Stav akné se dá ovlivnit vhodnou dietou, příjmem vitamínů a správnou hygienou kůže. Pokud přesto nelze akné udržet v přijatelných mezích, lze vyhledat odbornou pomoc v kosmetickém ústavu či u kožního lékaře.
Zdravou pleť bez akné lze podpořit dostatkem nedráždivých tekutin a vitamínů B a C. Dobrému stavu pleti bez akné neprospívá dráždivá strava. Proto je potřeba vynechat příliš kyselé okurky, koncentrované džusy, kakao, kávu a omezit aromatická a kořeněná jídla.
Pečovat o citlivou kůži lze s pomocí různých kosmetických přípravků (čistících a desinfekčních). Za předpokladu dodržování hygienických podmínek lze zamezit vzniku uvedených zánětlivých komplikací mazových žláz.
i Pověra o souvislosti mezi stavem akné a sexualitou není pravdivá. Vznikla v dobách, kdy předmanželská sexualita byla minimální. Časem akné většinou vymizí, což lidé spojovali se sexualitou v manželském životě.
Článek odpovídá na následující otázky
Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.
- Co je hlavní zásadou v boji proti akné?
- Za jakých podmínek lze vymáčknout mazovou žlázu?
- Jak lze akné ovlivnit životosprávou?
- Který lékař specialista se zabývá léčbou akné?
- Jaký má na akné vliv sexuální chování?
Přispějte na tento web
Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.
Související články
Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.
- 18. června 2010
- inádoryibouličkaineúrazovéistrachinezhoubnéižláza
- Nezhoubné nádory a bouličky s nimi zaměňované
- Nezhoubné nádory nejsou na rozdíl od zhoubných nijak nebezpečné. Mohou překážet, deformovat nebo hyzdit. Jestliže si to pacient přeje, je jejich odstranění většinou jednoduché. Jinak postačí pravidelné kontroly.
- Nezhoubné nádory a bouličky s nimi zaměňované, /nezhoubne_nadory
- 7. dubna 2014
- izánětiteplotaiimunitaipoceníiantibiotikaialergieiúraz
- Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
- Různé druhy zánětů mají různý průběh a vývoj, různé příčiny a projevy. Podle druhu a vývoje zánětu je třeba proti němu někdy intenzivně bojovat, jindy je lépe ponechat zánětu přirozený průběh a někdy jej dokonce podporovat.
- Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat, /vyvoj_zanetu
- 27. prosince 2014
- izánětiteplotaitekutinyiprůjemiúrazispáleninyineúrazové
- Léčba zánětu podle druhu a stádia
- Jednotlivé fáze a druhy některých zánětů na sebe navazují nebo mezi sebou v průběhu vývoje vzájemně přecházejí v souvislosti s úspěšností hojení. U jiných zánětů převažuje jediná fáze po téměř celou dobu trvání nemoci. Jednotlivá stádia mají své specifické projevy, proto je i léčba v různých fázích zánětu rozdílná.
- Léčba zánětu podle druhu a stádia, /stadia_zanetu
- 2. října 2008
- iteplotaiprochlazeníipřehřátíipoceníinevolnostitočení hlavyitekutinyimočimikroorganizmy
- Normální tělesná teplota, horečka, podchlazení
- Tělesná teplota se mění podle fyzické aktivity organizmu. Stoupá nebo klesá vlivem zevního prostředí a stoupá při některých onemocněních.
- Normální tělesná teplota, horečka, podchlazení, /teplota
- 3. prosince 2010
- iúrazikrváceníispáleninyizlomeninyiangínaivykloubeníizánět
- Naléhavost vyhledání lékařské péče
- Úrazy a ostatní poruchy zdraví mají různý stupeň naléhavosti a způsob řešení od technické první pomoci přes hospitalizaci až po rehabilitaci.
- Naléhavost vyhledání lékařské péče, /nalehavost_vysetreni
- 1. září 2009
- izdravý životní stylistrava-zažíváníižlázaižlučníkižaludekibřichoitekutiny
- Stravovací návyky a trávicí systém
- Zdravý člověk má obrovské rezervy, může jíst a pít kdykoli a cokoli a trávení nevnímá. V případě vyčerpání rezerv a pocitu potíží v souvislosti s jídlem je třeba pátrat ve stravovacích návycích dříve, než začít užívat léky podporující trávení.
- Stravovací návyky a trávicí systém, /zdrave_traveni
- 17. února 2010
- itekutinyizdravý životní stylimočiteplotaipoceníidětiisenioři
- Přiměřený příjem tekutin
- Životodárná voda tvoří převážnou část objemu i hmotnosti lidského těla. Dostatek pitné vody je podmínkou pro správný chod celého organizmu (pitný režim). Stejně důležitý je přiměřený poměr mezi množstvím pitné vody, solí a minerálů.
- Přiměřený příjem tekutin, /prijem_tekutin
- Zobrazit články podle štítku
- izvracení izvíře ižlučník izlomeniny ižláza izhoubné izdravý životní styl izánět ižaludek ivykloubení iuzliny iúraz itočení hlavy iteplota itekutiny istřevo istrava-zažívání istrach isrdce ispáleniny isenioři iříhání irehabilitace iprvní pomoc iprůjem iprochlazení iprevence ipřehřátí iporucha vědomí iporanění ipohyb ipocení inezhoubné inevolnost ineúrazové inehet inádory imýty imozek-nervy imoč imikroorganizmy ilátková výměna ikůže-podkoží ikrvácení ikrev ikolaps ikloub ikašel ijed iinfarkt iimunita ihygiena idýchání iděti icukrovka icévy ibřicho iboulička iboule ibolest iantibiotika iangína ialergie
Nová elektronická kniha
Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte autora a další rozvoj tohoto webu.
- iE-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
- iAutomatické aktualizace a přidávání nových článků!
- iZajímá Vás e-book?