Bolesti kloubů – jak žít s artrózou
Klouby se přetěžováním a věkem opotřebovávají. Poškozené klouby bolí, otékají, postupně se deformují a jsou omezeně pohyblivé. Pravidelná a přiměřená zátěž udrží nemoc relativně snesitelnou.
Nejčastější příčinou bolestí kloubů je artróza (také osteoartróza). Jedná se o dlouhodobé onemocnění, které ničí postižený kloub. Každý kloub je tvořen kostmi – kloubní hlavicí, kloubní jamkou. Pro ideální funkci kloubu (minimalizaci tření) jsou kosti pokryty chrupavkou a prostor mezi nimi je vyplněn kloubním mazem.
Zdravá chrupavka je bílá, lesklá a dokonale hladká. Vlivem artrózy chrupavka tyto vlastnosti ztrácí (žloutne, ztenčuje se a přestává být hladká) a kloub začíná při pohybu drhnout. Mění se (chybí nebo přebývá) množství kloubního mazu a následně artróza postihne i kosti tvořící kloub. Tyto změny způsobují bolest, omezení hybnosti, otoky, deformaci a nakonec ztuhlost postiženého kloubu.
Vznik artrózy
Příčina vzniku artrózy je nejasná, ale jsou známy faktory, které její vznik a vývoj podporují. Jedná se hlavně o dlouhodobé přetěžování kloubů v kombinaci s opakovanými drobnými úrazy – mikrotraumaty (nejčastěji při vrcholovém sportu). Jistou roli hraje také rodová dispozice.
Nejčastější důvody přetěžování kloubů jsou:
- obezita,
- nadměrná opakovaná zátěž vrcholovým sportem nebo jinou nadměrnou fyzickou zátěží,
- nesprávné jednostranné pohybové návyky (např. nošení břemene na stále stejné straně),
- nepravidelná zátěž (např. netrénovaný člověk absolvuje náročnou tůru).
Artróza je hlavně nemocí stáří, její výskyt přibývá s narůstajícím věkem. Starší lidé mají klouby věkem opotřebované a chrupavka je hůř vyživována. Rovněž závažnost onemocnění (stádium nemoci) se s věkem zhoršuje. Artróza může však vznikat již kolem 20. roku věku.
i Aktivní mladí sportovci si často vůbec neuvědomují, že bolest kloubu nemusí být jen přirozená reakce na sportovní zátěž, ale že se již může jednat o počínající artrózu.
- Koupí e-booku podpoříte autora a další rozvoj tohoto webu.
- i Koupit e-book
Vývoj a stádia artrózy
Původně sametově bílá chrupavka se vlivem artrózy stává v přetěžovaném místě zažloutlou a ztrácí lesk. Takto poškozená chrupavka se postupně ztenčuje a začíná se deformovat. Vzniká defekt chrupavky a tím se odhaluje kost.
V okolí postiženého kloubu se tvoří kostní výrůstky. Podobné změny vznikají i na přiléhající protější straně kloubu. Pokračuje ničení (destrukce) odhalených kostí a deformace celého (nyní již téměř nepohyblivého) kloubu.
Dle rentgenového nálezu na kloubu (nikoli podle klinického stavu pacienta) se artróza dělí na stádia či stupně:
- zúžení kloubní štěrbiny (v důsledku ztenčování chrupavky);
- výraznější zúžení kloubní štěrbiny, lehké nerovnosti kloubních ploch, počínající změny ve struktuře (stavbě) přilehlých kostí;
- další zúžení kloubní štěrbiny, tvorba okrajových kostních výrůstků, řídnutí kostí, počínající dutiny (cysty) v kostech;
- úplné vymizení kloubní štěrbiny, zkřivení kloubních konců kostí, splývání cyst a odumírání přilehlých kostí, výrazná deformace celého kloubu.
i Stupně artrózy jsou posuzovány podle rentgenového nálezu a nemusejí tedy přesně korespondovat s klinickým obrazem. Proto člověk s artrózou třetího stupně na tom může být lépe než jiný s artrózou druhého stupně (téhož kloubu).
Vývoj artrózy lze v počátcích zpomalit pravidelnou přiměřenou zátěží. V běžném životě jsou potíže v počátcích artrózy snesitelné. Výrazné zhoršení nastává po větší zátěži nebo častěji po určité době nečinnosti. Vždy je třeba bránit přetěžování a mikroúrazům postižených kloubů (doskoky nebo pády na tvrdou podložku, běh po betonu a podobně). V pozdějších stádiích vývoje artrózy je přístup k léčení velmi individuální.
Názvosloví a léčba atrózy
Artróza (arthrosis) může postihovat kterékoli klouby:
- artróza kyčle – koxartróza (coxarthrosis),
- artróza kolena – gonartróza (gonarthrosis),
- artróza ramenního kloubu – omarthróza (omarthrosis),
- artróza meziobratlových kloubů páteře – spondylartróza (spondylarthrosis),
- artróza loktu, zápěstí, hlezna a kteréhokoli drobného kloubu ruky nebo nohy se označje slovním spojením „artróza“ a „název postiženého kloubu“.
Možnosti léčby atrózy jsou:
- redukce hmotnosti je prioritou ve zpomalení vývoje artrózy,
- snížení nadměrné zátěže (nutná je trvalá přiměřená fyzická aktivita),
- užití vhodné obuvi (při postižení kloubů dolních končetin),
- rehabilitace (rozhýbávání) a používání nejrůznějších opěrných pomůcek,
- užití léků brzdících destrukci kloubní chrupavky a podporujících její výživu (v počátcích artrózy),
- užití léků proti bolesti a zánětu – celkově nebo místně (formou obstřiků),
- náhrada kloubu endoprotézou.
i Pro člověka s artrózou nosných kloubů je jízda na kole přijatelnější než chůze, protože redukuje jejich zátěž. Proto někteří staří lidé jízdu na kole před chůzí preferují.
Článek odpovídá na následující otázky
Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.
- Co je artróza?
- Které faktory se podílejí na vzniku artrózy?
- Proč trpí artrózou převážně starší lidé?
- V jakém věku může artróza začínat?
- Jaké jsou možnosti léčení artrózy?
Přispějte na tento web
Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.
Související články
Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.
- 14. ledna 2010
- ipohybizánětiuzlinyineúrazovéimikroorganizmyiantibiotika
- Zánět šlach, gangliom, tenisový loket
- Neúměrná zátěž šlachy může způsobit nadměrnou tvorbu mazu nebo naopak jeho nedostatek. Vzniklé potíže je nutné léčit klidem. Oslabená nebo dlouhodobě nemocná šlacha se může při zátěži přetrhnout.
- Zánět šlach, gangliom, tenisový loket, /onemocneni_slach
- 19. dubna 2011
- izánětineúrazovéipohybiprevenceiteplotaiúraz
- Neúrazová bolest paty
- Patní ostruha je zkostnatělý výrůstek patní kosti v místě úponu vazu. Léčení počátečních příznaků nemoci je snadné. U plně vyvinutého onemocnění jsou nutné složitější léčebné metody.
- Neúrazová bolest paty, /patni_ostruha
- 18. června 2010
- inádoryibouličkaineúrazovéistrachinezhoubnéižláza
- Nezhoubné nádory a bouličky s nimi zaměňované
- Nezhoubné nádory nejsou na rozdíl od zhoubných nijak nebezpečné. Mohou překážet, deformovat nebo hyzdit. Jestliže si to pacient přeje, je jejich odstranění většinou jednoduché. Jinak postačí pravidelné kontroly.
- Nezhoubné nádory a bouličky s nimi zaměňované, /nezhoubne_nadory
- 20. listopadu 2008
- ipohybirehabilitaceineúrazovéiúraziprochlazeníiprevence
- Příčiny a léčba bolestí v zádech
- Je přímá souvislost mezi bolestmi v zádech, nepřiměřenou fyzickou aktivitou, zpocením a následným prochlazením zad a to nejčastěji v oblasti bederní nebo krční páteře.
- Příčiny a léčba bolestí v zádech, /bolesti_v_zadech
- 28. listopadu 2011
- ipohybiprevenceizdravý životní styliúraziděti
- Vhodná a nevhodná obuv
- Vhodná obuv je taková, která je adekvátní danému sportu nebo jiné aktivitě. Sportování, chůze nebo běhání musí být příjemné, bota nesmí být volná ani nikde tlačit. Materiál, ze kterého je obuv vyrobena, nesmí alergizovat.
- Vhodná a nevhodná obuv, /obuv
- 28. března 2010
- ineúrazovéiprevenceiúrazipohybibřicho
- Léky proti bolesti neboli analgetika
- Je mnoho léků proti bolesti a v moderních preparátech jsou různě kombinovány. Jednotlivé firmy vyrábí tytéž léky pod různými názvy. Pro laika je těžké se v nabídce léků zorientovat. Vždy je správné, poradit se o vhodném léku proti bolesti se svým lékařem nebo lékárníkem.
- Léky proti bolesti neboli analgetika, /analgetika
- 9. května 2010
- iangínaiporucha vědomíiteplotaicévyizvraceníialergie
- Možnosti podávání léků a lékové formy
- Léky se mohou dostat do těla různými cestami. Stejné množství léku (účinná dávka léku) působí stejně, je-li podáno kteroukoli formou a kteroukoli cestou. Většinou je možné nasadit takovou formu, která pacientovi vyhovuje.
- Možnosti podávání léků a lékové formy, /leky
- Zobrazit články podle štítku
- izvracení izvíře ižlučník izlomeniny ižláza izhoubné izdravý životní styl izánět ižaludek ivykloubení iuzliny iúraz itočení hlavy iteplota itekutiny istřevo istrava-zažívání istrach isrdce ispáleniny isenioři iříhání irehabilitace iprvní pomoc iprůjem iprochlazení iprevence ipřehřátí iporucha vědomí iporanění ipohyb ipocení inezhoubné inevolnost ineúrazové inehet inádory imýty imozek-nervy imoč imikroorganizmy ilátková výměna ikůže-podkoží ikrvácení ikrev ikolaps ikloub ikašel ijed iinfarkt iimunita ihygiena idýchání iděti icukrovka icévy ibřicho iboulička iboule ibolest iantibiotika iangína ialergie
Nová elektronická kniha
Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte autora a další rozvoj tohoto webu.
- iE-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
- iAutomatické aktualizace a přidávání nových článků!
- iZajímá Vás e-book?