Žaludeční potíže: bolest žaludku
Správnou životosprávou lze předejít vzniku různých onemocnění žaludku včetně žaludečního vředu. Žaludeční problémy souvisí často se stresem. Podmínkami zažívací pohody jsou zvládnutí vlastní psychiky a správné stravovací návyky.
Žaludek je součást trávící soustavy přímo navazující na jícen. Je uložen v nadbřišku v horní části břicha, uprostřed mezi dolním koncem hrudníku a pupkem. Slouží k dočasnému uložení spolykané potravy a k jejímu promísení hlavně s kyselinou solnou (HCl), která se tvoří v žaludeční stěně. V žaludku pokračuje trávicí proces započatý již v ústech.
Existuje přímá souvislost mezi žaludečními potížemi a psychikou (strach, hněv, stres, hrůza, děs). Bezvadně fungující trávení je podmíněno duševní pohodou. Jakýkoli nezvládnutý strach se projeví různými zažívacími problémy. Známé rčení „ležet někomu v žaludku“ má bezpochyby původ v nepříjemném pocitu v žaludku v souvislosti s nějakými starostmi nebo problémy.
Pálení žáhy
Pálení žáhy je způsobeno průnikem žaludečního obsahu zpět do dolní části jícnu. V jícnu pak kyselina pálí (na rozdíl od žaludku, který je na kyselinu uzpůsobený). Žaludek vždy reaguje na nedostatek žaludečních šťáv jejich zvýšenou tvorbou.
Prevence a obrana proti pálení žáhy spočívá v dodržování pravidel:
- Dobré je vyvarovat se jídel, která k pálení žáhy vedou. To bývá individuální; nejčastěji teplé nebo čerstvé kynuté těsto, silný čaj nebo bílé víno.
- Jestli už pálení žáhy nastane, není dobré ležet. Vodorovná poloha průnik žaludečního obsahu do jícnu usnadňuje.
- Zásadně je nutné nezvyšovat nitrobřišní tlak (nemačkat si břicho), aby nebyl další obsah žaludku mechanicky tlačen zpět do jícnu.
Pálení žáhy není způsobeno nadměrnou tvorbou kyseliny solné, proto je nesprávné při pálení žáhy užívat léky tlumící produkci kyseliny solné nebo kyselinu neutralizující. Žaludek by reagoval její zvýšenou tvorbou. Lepší je sednout si do pohodlného křesla a uvolnit břicho. Pálící kyselinu lze třeba opakovaně spláchnout do žaludku jakýmkoli příjemným nápojem.
Opakované dlouhodobé pálení žáhy po různých jídlech bývá spojeno se zvláštní brániční kýlou (hiátová hernie). Tuto kýlu odhalí vyšetření žaludku a následná operace zbaví pacienta potíží.
- Pomáhají Vám naše články a chcete je mít vždy při sobě?
- i E-book nebo PDF
Bolest žaludku se zvracením, teplotou a průjmem
Prudký zánět žaludku a střeva (akutní gastroenteritida) začíná většinou zvracením, na které navazují průjmy. Bakteriální zánět žaludku (projevuje se zvracením) bývá spojen s bakteriálním zánětem střeva (projevuje se průjmem). Onemocnění trvá většinou několik dnů.
Příznaky gastroenteritidy jsou:
- celková slabost,
- zvýšená teplota,
- bolesti břicha (zánět slinivky břišní, zánět slepého střeva),
- zvýšená únavnost (jakákoli činnost více unavuje),
- křeče v břiše (tenezmy) s následnou průjmovitou stolicí,
- zvýšená plynatost.
Léčení prudkého zánětu žaludku a střeva spočívá v úplné hladovce a příjmu dostatečného množství neslazených tekutin. Cukr je totiž potravou pro choroboplodné mikroorganizmy. V případě úporného zvracení (neudržení tekutin v žaludku) může být někdy nutné (zvláště u malých dětí a starých lidí) podání tekutin infuzní formou.
Uzdravení gastroenteritidy mohou urychlit tablety živočišného uhlí (pokud se udrží v žaludku), neboť na sebe navazují jedy vznikající působením choroboplodných mikroorganizmů. Někdy bývá nutné nasazení antibiotik.
Dlouhodobý zánět žaludku (chronická gastritida) je onemocnění, které se projevuje různými velmi neurčitými příznaky, jako jsou:
- nadměrná plynatost,
- nechutenství,
- zácpa,
- tlak nebo občasná bolest v nadbřišku.
Určité období vývoje chronické gastritidy může být dokonce zcela bezpříznakové. Správnou diagnózu určí odborný lékař vyšetřením žaludku (gastroskopií).
Článek odpovídá na následující otázky
Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.
- Čím je způsobeno pálení žáhy?
- Co je dobré dělat proti pálení žáhy?
- Jak se projevuje prudký zánět žaludku?
- Jak se projeví, je-li zánětem více postižen žaludek nebo střevo?
- Jaké jsou zásady léčení prudkého zánětu žaludku a střeva?
Přispějte na tento web
Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.
Související články
Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.
- 1. září 2009
- izdravý životní stylistrava-zažíváníižlázaižlučníkižaludekibřichoitekutiny
- Stravovací návyky a trávicí systém
- Zdravý člověk má obrovské rezervy, může jíst a pít kdykoli a cokoli a trávení nevnímá. V případě vyčerpání rezerv a pocitu potíží v souvislosti s jídlem je třeba pátrat ve stravovacích návycích dříve, než začít užívat léky podporující trávení.
- Stravovací návyky a trávicí systém, /zdrave_traveni
- 10. září 2009
- izvraceníinevolnostižaludekistrava-zažíváníijedizdravý životní stylibřicho
- Zvracení, průjem, škytání a větry
- Některé jinak přirozené projevy trávení mohou být za určitých podmínek obtěžující. Všechny lze ovlivnit změnou stravovacích návyků.
- Zvracení, průjem, škytání a větry, /travici_potize
- 7. dubna 2014
- izánětiteplotaiimunitaipoceníiantibiotikaialergieiúraz
- Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
- Různé druhy zánětů mají různý průběh a vývoj, různé příčiny a projevy. Podle druhu a vývoje zánětu je třeba proti němu někdy intenzivně bojovat, jindy je lépe ponechat zánětu přirozený průběh a někdy jej dokonce podporovat.
- Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat, /vyvoj_zanetu
- 16. června 2008
- imikroorganizmyiantibiotikaizánětikrevihygienainevolnostizvracení
- Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka
- Bakterie a celé bakteriální kmeny jsou pro lidské tělo prospěšné, pokud se vyskytují na příslušných místech. Jakmile se však dostanou, kam nepatří, mohou způsobit nemoc. Přirozená bakteriální flóra bývá vždy narušena užíváním antibiotik.
- Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka, /bakterie
- 2. října 2008
- iteplotaiprochlazeníipřehřátíipoceníinevolnostitočení hlavyitekutinyimočimikroorganizmy
- Normální tělesná teplota, horečka, podchlazení
- Tělesná teplota se mění podle fyzické aktivity organizmu. Stoupá nebo klesá vlivem zevního prostředí a stoupá při některých onemocněních.
- Normální tělesná teplota, horečka, podchlazení, /teplota
- 4. května 2011
- izánětibřichoižlázaizvraceníižlučníkinevolnostizhoubnéicukrovka
- Prudký zánět slinivky břišní
- Prudký zánět slinivky břišní je závažné život ohrožující onemocnění. Vzniká nejčastěji v návaznosti na přejedení nevhodnou kombinací jídel (a tvrdého alkoholu).
- Prudký zánět slinivky břišní, /pankreatitida
- 13. prosince 2009
- ibřichoistřevoizánětizvraceníiteplota
- Zánět červovitého přívěsku slepého střeva
- Mnohotvárnost příznaků zánětu červovitého přívěsku slepého střeva (hovorově slepák) bývá příčinou komplikací nebo zanedbání jeho léčení. V případě nejasných bolestí břicha je třeba vyhledat odborného lékaře (chirurga).
- Zánět červovitého přívěsku slepého střeva, /slepak
- 9. května 2010
- iangínaiporucha vědomíiteplotaicévyizvraceníialergie
- Možnosti podávání léků a lékové formy
- Léky se mohou dostat do těla různými cestami. Stejné množství léku (účinná dávka léku) působí stejně, je-li podáno kteroukoli formou a kteroukoli cestou. Většinou je možné nasadit takovou formu, která pacientovi vyhovuje.
- Možnosti podávání léků a lékové formy, /leky
- 14. května 2008
- izánětiimunitaimikroorganizmyiteplotaiangínaialergieiprevenceimoč
- Proč nelze mít svá oblíbená antibiotika
- Nežádoucí bakterie jsou v lidském těle likvidovány bílými krvinkami. Antibiotika mohou bílým krvinkám pomoci, pokud bakterie dočasně vítězí. To se projevuje rozvojem zánětu.
- Proč nelze mít svá oblíbená antibiotika, /antibiotika
- Zobrazit články podle štítku
- izvracení izvíře ižlučník izlomeniny ižláza izhoubné izdravý životní styl izánět ižaludek ivykloubení iuzliny iúraz itočení hlavy iteplota itekutiny istřevo istrava-zažívání istrach isrdce ispáleniny isenioři iříhání irehabilitace iprvní pomoc iprůjem iprochlazení iprevence ipřehřátí iporucha vědomí iporanění ipohyb ipocení inezhoubné inevolnost ineúrazové inehet inádory imýty imozek-nervy imoč imikroorganizmy ilátková výměna ikůže-podkoží ikrvácení ikrev ikolaps ikloub ikašel ijed iinfarkt iimunita ihygiena idýchání iděti icukrovka icévy ibřicho iboulička iboule ibolest iantibiotika iangína ialergie
Nová elektronická kniha
Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte autora a další rozvoj tohoto webu.
- iE-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
- iAutomatické aktualizace a přidávání nových článků!
- iZajímá Vás e-book?