Chřipka: virové onemocnění

Chřipka je závažné přenosné virové onemocnění. Konkrétní lék proti chřipce neexistuje, ale je možné se preventivně nechat očkovat proti konkrétnímu viru chřipky. Ten však velmi rychle mutuje a už za několik měsíců nemusí mít očkování efekt.

  • iAutor: Jaroslav Pavelka
  • iDatum vytvoření: 20. července 2008
  • iDatum revize: 4. srpna 2020
 

Viry jsou vedle bakterií další možnou příčinou přenosných onemocnění. Napadají buňky a jsou mnohem menší než bakterie (jsou viditelné pouze pod elektronovým mikroskopem). Některé viry mají nejraději svalové a vazivové buňky, jiné jaterní, jiné viry napadají nejraději nervové buňky.

Po napadení hostitelské buňky dokážou viry zasáhnout do její genetické informace a přinutit ji, aby pracovala v jejich prospěch. V buňce se viry množí a postupně napadají celý organizmus.

Šíření a mutace chřipky

Známé a obávané viry chřipky se šíří mezi lidmi nejčastěji kapénkovou infekcí, tedy hlavně kašlem a kýcháním. Po napadení člověka se v jeho buňkách viry pomnoží a způsobí příznaky chřipky. Chřipka je závažné horečnaté onemocnění postihující celý organizmus. Je třeba ji odlišit od běžné nemoci z prochlazení.

i Postupně se takto virus chřipky rozšiřuje do sousední vesnice, města, státu a časem tak virus oběhne celou Zemi.

V průběhu šíření však virus postupně mění identitu. Na původní místo se vrací v tak změněné formě, že ho imunitní systém nedokáže rozeznat. Navzdory imunitě vůči v minulosti prodělané chřipce může organizmus chřipkou znovu onemocnět.

Komplikace a léčba chřipky

Chřipkou onemocní spíše člověk oslabený věkem nebo jinou chorobou, unavený, vyčerpaný, netrénovaný, trpící nedostatkem vitamínů anebo mající nízkou imunitu. Čím je pacient slabší, tím závažnější u něj bude průběh onemocnění. Pro člověka, který je sešlý věkem a mnohými chorobami, může být chřipka osudná.

Chřipkové epidemie mají různá jména podle míst, kde byl ten který virus izolován. Proti konkrétnímu viru chřipky je možné se nechat preventivně očkovat. Člověku je aplikována dávka oslabeného viru, jeho tělo virus zmapuje a vytvoří si příslušné protilátky. Očkovací látka je funkční, dokud virus nezmutuje. To trvá různě dlouho, většinou několik měsíců.

Spolehlivý lék proti chřipce neexistuje. Jsou léky podpůrné, kterými je možno blahodárně ovlivnit příznaky chřipky – léky proti vysoké horečce a proti bolestem a léky proti kašli. Zásadní léčbou je ale klid na lůžku, dostatek tekutin (čaj a střídavě minerálky), pocení, udržování teploty kolem 38 °C, vitamíny podle chuti – nejlépe přírodní. Pacienta není třeba nutit do jídla, dokud mu není dobře. Pacienta je však nutno neustále nutit do pití.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

  1. Jakým způsobem se šíří chřipka?
  2. Proč může člověk opakovaně onemocnět chřipkou, přestože má imunitní systém v pořádku?
  3. Za jakých podmínek může být onemocnění chřipkou osudné?
  4. Jak léčit rozvinutou chřipku?
  • iAutor: Jaroslav Pavelka
  • iDatum vytvoření: 20. července 2008
  • iDatum revize: 4. srpna 2020

Přispějte na tento web

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka
16. června 2008
imikroorganizmyiantibiotikaizánětikrevihygienainevolnostizvracení
Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka
Bakterie a celé bakteriální kmeny jsou pro lidské tělo prospěšné, pokud se vyskytují na příslušných místech. Jakmile se však dostanou, kam nepatří, mohou způsobit nemoc. Přirozená bakteriální flóra bývá vždy narušena užíváním antibiotik.
Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka, /bakterie
Rýma a smrkání, komplikace rýmy
28. listopadu 2008
izánětimikroorganizmyidětiialergieiporanění
Rýma a smrkání, komplikace rýmy
Rýma je zánět sliznice dutiny nosní a často i čelistní a čelní. Nekomplikovaná rýma bývá banální onemocnění. Podmínkou však je smrkání, či odsávání zahleněného nosu kojencům zvláštním nástrojem.
Rýma a smrkání, komplikace rýmy, /ryma
Normální tělesná teplota, horečka, podchlazení
2. října 2008
iteplotaiprochlazeníipřehřátíipoceníinevolnostitočení hlavyitekutinyimočimikroorganizmy
Normální tělesná teplota, horečka, podchlazení
Tělesná teplota se mění podle fyzické aktivity organizmu. Stoupá nebo klesá vlivem zevního prostředí a stoupá při některých onemocněních.
Normální tělesná teplota, horečka, podchlazení, /teplota
Obranyschopnost organizmu
1. června 2008
izdravý životní styliprevenceialergieimikroorganizmyiantibiotikaizánět
Obranyschopnost organizmu
Imunita je obrana organizmu proti cizí škodlivině. V průběhu života se imunita mění. Lze ji podpořit zdravým způsobem života nebo naopak oslabit nadměrným užíváním léků, zejména antibiotik.
Obranyschopnost organizmu, /imunita
Jak nepodlehnout chřipce
5. února 2020
iimunitaiprevenceimikroorganizmyizdravý životní stylihygienaiteplota
Jak nepodlehnout chřipce
Na lidský organismus neustále útočí různé viry a bakterie způsobující choroby od chřipky až po meningitidu. Přirozená imunita většinu z nich odbourá bez povšimnutí. Laická představa, že se člověk nakazí ihned, jakmile mu jiný nemocný předá své bacily, je zcela mylná.
Jak nepodlehnout chřipce, /jak_neonemocnet
Léky proti bolesti neboli analgetika
28. března 2010
ineúrazovéiprevenceiúrazipohybibřicho
Léky proti bolesti neboli analgetika
Je mnoho léků proti bolesti a v moderních preparátech jsou různě kombinovány. Jednotlivé firmy vyrábí tytéž léky pod různými názvy. Pro laika je těžké se v nabídce léků zorientovat. Vždy je správné, poradit se o vhodném léku proti bolesti se svým lékařem nebo lékárníkem.
Léky proti bolesti neboli analgetika, /analgetika
Kdy kašlání potlačovat a kdy podporovat
2. prosince 2008
ikašelidýcháníizánětimikroorganizmyiteplotaibřichoiporanění
Kdy kašlání potlačovat a kdy podporovat
Každý kašel je dobré nejprve pojmenovat. Výprava do lékárny pro lék proti kašli není vždy účelným řešením potíží. Častěji pomůže lék k uvolnění průdušek, který naopak účinné odkašlání podpoří.
Kdy kašlání potlačovat a kdy podporovat, /kasel
Přiměřený příjem tekutin
17. února 2010
itekutinyizdravý životní stylimočiteplotaipoceníidětiisenioři
Přiměřený příjem tekutin
Životodárná voda tvoří převážnou část objemu i hmotnosti lidského těla. Dostatek pitné vody je podmínkou pro správný chod celého organizmu (pitný režim). Stejně důležitý je přiměřený poměr mezi množstvím pitné vody, solí a minerálů.
Přiměřený příjem tekutin, /prijem_tekutin
Zvracení, průjem, škytání a větry
10. září 2009
izvraceníinevolnostižaludekistrava-zažíváníijedizdravý životní stylibřicho
Zvracení, průjem, škytání a větry
Některé jinak přirozené projevy trávení mohou být za určitých podmínek obtěžující. Všechny lze ovlivnit změnou stravovacích návyků.
Zvracení, průjem, škytání a větry, /travici_potize

Nová elektronická kniha

Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte autora a další rozvoj tohoto webu.

  1. iE-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
  2. iAutomatické aktualizace a přidávání nových článků!
  3. iZajímá Vás e-book?