Jak žít s cukrovkou

Ukázněný diabetik (česky cukrovkář) se nemusí během života setkat se žádnými komplikacemi cukrovky. Ty bývají způsobené nedodržováním doporučených léčebných zásad.

  • iAutor: Jaroslav Pavelka
  • iDatum vytvoření: 26. března 2008
  • iDatum revize: 14. listopadu 2019
 

Určitá hladina cukru v krvi je nezbytná jako energetická nabídka (potrava) pro buňky. Pro umožnění přechodu cukru do buňky je nezbytný inzulín (hormon vytvářený slinivkou břišní). Bez inzulínu cukr z krve do buňky nemůže proniknout.

i Hladina cukru v krvi (glykémie) přirozeně kolísá. U neléčeného diabetika glykémie kolísá značně, což je v obou krajních případech život ohrožující.

Standardní pokles hladiny cukru v krvi pod určitou hodnotu vyvolá u každého člověka pocit hladu. Trvá-li stav déle (člověk se nenasytí), játra začnou cukr vyrábět z jiných zdrojů podle aktuální nabídky – z bílkovin nebo z tuků.

i Vyhýbání se cukrům ve stravě je u zdravého člověka zbytečné podobně jako vyhýbání se jakékoli jiné ústrojné látce. Zvyšuje to nároky na játra a zbytečně zatěžuje organizmus.

Neléčená cukrovka dlouhodobě ničí organizmus

Člověk nemocný cukrovkou (diabetik) trpí nedostatkem inzulínu nebo jeho zhoršenou kvalitou. To způsobuje, že buňky nedokáží cukr z krve získat. Protože chybí inzulín a buňky tedy mají hlad, organizmus chybně řeší situaci další a další nabídkou cukru do krve. Neléčená cukrovka čili vysoká glykémie pak ničí mnohé orgány:

  • cévy až s následkem amputace z nedostatečného prokrvení končetin z důvodu kornatění cév (ateroskleróza),
  • zrak až s následkem oslepnutí,
  • ledviny až po jejich selhání,
  • nervy s poruchou až vymizením čití (hmatu) a další.

i Nejcitlivější na nedostatek energie jsou buňky mozkové. Na jejich podnět organizmus reaguje zvyšováním množství cukru v krvi.

V případě požití sladkého jídla se glykémie ještě zvyšuje (i na několikanásobek normální hodnoty). Projevem tohoto stádia cukrovky může být zatím jen občasná slabost a prakticky trvalá žízeň. Pacient o své nemoci bohužel nemusí vůbec vědět. Tehdy vzniká prostor pro rozvoj komplikací cukrovky.

i Po cukrovce je vhodné preventivně pátrat, zejména v případě výskytu cukrovky v rodině. Praktický lékař dokáže cukrovku velmi snadno prokázat a pacienta předat specialistovi (diabetologovi). Ten provede určitá vyšetření a určí typ a závažnost onemocnění a způsob léčení.

Typy cukrovky

Existují tři základní typy cukrovky. Liší se podle závažnosti a způsobu léčení.

Nejlehčí forma
Lze ji léčit pouze dietou, tedy postačí omezit nabídku cukrů ve stravě.
Na zpracování kaloricky i složením vyvážené stravy postačí vlastní inzulín. V případě nadbytku cukru ve stravě by nedokázala slinivka uvolnit dostatek inzulínu na jeho zpracování. Následkem by byla dočasná vysoká hladina cukru v krvi (hyperglykémie).
Závažnější forma
Kromě dodržování diety je potřeba podávat určité léky podporující tvorbu vlastního inzulínu ve slinivce břišní. Ty se podávají formou tablet a množství je dáno úrovní choroby.
Nejzávažnější forma
Kromě diety vyžaduje také injekční podávání cizího inzulínu, protože vlastní inzulín se prakticky netvoří. Inzulínu je mnoho druhů s různou délkou působení. Různé jsou také možnosti aplikace, například pomocí inzulínové pumpy.

Krátkodobé komplikace cukrovky

Krátkodobé komplikace cukrovky způsobuje dočasný nedostatek nebo naopak přebytek cukru v krvi. V obou případech může následovat pocení, nevolnost až s následným bezvědomím.

Nedostatek cukru v krvi (hypoglykémie)
Jestliže dávku inzulínu nenásleduje patřičný příjem potravy, dojde spotřebováním cukru z krve k nadměrnému poklesu jeho hladiny.
Nadbytek cukru v krvi (hyperglykémie)
Jestli si diabetik nepodá inzulín a nasytí se sladkým jídlem, hladina cukru v jeho krvi se může mnohonásobně zvýšit.

Zachránce nepozná, zda se jedná o příliš vysokou či nízkou hladinu cukru. Hrozícímu kolapsu lze předejít podáním sladkého nápoje. V případě mnohem častější hypoglykémie podaný cukr zachrání život. Naopak v případě hyperglykémie podaný cukr nepomůže, závažnost stavu nijak neovlivní a je třeba volat záchranku.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

  1. Za jakých podmínek vznikají komplikace cukrovky?
  2. Co je glykémie?
  3. Co je inzulín a k čemu slouží?
  4. Kdy kolísá glykémie diabetikovi více než zdravému člověku?
  5. Které orgány jsou nejvíce ničeny vysokou glykémií?
  6. Jaké jsou 3 možnosti léčení cukrovky?
  7. Jak pomoci diabetikovi, který je zmatený, potí se, není mu dobře?
  • iAutor: Jaroslav Pavelka
  • iDatum vytvoření: 26. března 2008
  • iDatum revize: 14. listopadu 2019

Přispějte na tento web

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Jak snížit hladinu cholesterolu v krvi
11. září 2013
ilátková výměnaistrava-zažíváníizdravý životní styliprevenceikrevicévyimozek-nervy
Jak snížit hladinu cholesterolu v krvi
Vysoká hladina cholesterolu v krvi a jeho usazování v cévách je následkem dlouhodobého stresu a nedostatku vitamínu C. Obojímu lze tedy přirozeně předejít omezením stresu a správnou životosprávou. Vynechání tučných jídel nemá na hladinu cholesterolu v krvi téměř žádný vliv.
Jak snížit hladinu cholesterolu v krvi, /cholesterol
Rozpoznání a závažnost srdečního infarktu
12. května 2008
isrdceikreviporucha vědomíicévyicukrovkaiprevenceibřicho
Rozpoznání a závažnost srdečního infarktu
Srdeční infarkt neboli infarkt myokardu (česky záhať srdečního svalu) patří mezi civilizační choroby. Rozpoznání infarktu a bezodkladné zahájení masáže srdce zachrání život. Včasné další léčení může vrátit pacienta do plného zdraví.
Rozpoznání a závažnost srdečního infarktu, /srdecni_infarkt
Močové kameny a ledvinová kolika
13. srpna 2008
iledvinyimočikolikaiprevenceineúrazovéikrváceníizvraceníizánět
Močové kameny a ledvinová kolika
V močovém ústrojí mohou vzniknout kameny. Tlakem moči a prodíráním se kamenu močovodem pak může vzniknout ledvinová kolika.
Močové kameny a ledvinová kolika, /mocove_kameny
První pomoc při kolapsu
16. března 2008
iporucha vědomíimozek-nervyikolapsiprevenceiprvní pomocicukrovka
První pomoc při kolapsu
Mdloba je způsobena nedostatečným okysličením mozku, a to nejčastěji z důvodu poklesu krevního tlaku. Oživování (resuscitace) zkolabovaného je nutné jen výjimečně.
První pomoc při kolapsu, /kolaps
Rychlá lékařská pomoc
28. února 2010
iporucha vědomíiinfarkticévyiprvní pomociúrazizlomeniny
Rychlá lékařská pomoc
Úkolem rychlé lékařské pomoci (záchranky) je záchrana lidí v ohrožení života. Záchranka nenahrazuje lékařskou službu první pomoci (pohotovost) a není na takovou práci ani prostorově ani technicky vybavena.
Rychlá lékařská pomoc, /zachranka

Nová elektronická kniha

Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte autora a další rozvoj tohoto webu.

  1. iE-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
  2. iAutomatické aktualizace a přidávání nových článků!
  3. iZajímá Vás e-book?