Střevní neprůchodnost bývá komplikací jiné choroby
Střevní neprůchodnost (laicky zauzlení střev) je stav, při kterém dochází k zástavě posunu střevního obsahu v trávicím traktu. Nemocný velmi nepříjemně vnímá nadýmání, zástavu odchodu větrů a stolice a později i zvrací.
Omezení nebo zástava střevní pasáže (průchodnosti střeva) bývá jednou z příčin bolestí břicha. Jedná se o závažné onemocnění zvané ileus. Rozvinutý ileus se řadí mezi náhlé příhody břišní a téměř vždy je k záchraně života nutné operační řešení.
Jak se rozpozná vyvíjející se ileus
Zpočátku má pacient pocit plnosti v břiše a žaludeční nevolnost. Vnímá ztížený nebo žádný odchod plynů (laicky zaražené větry) a většinou nemůže na stolici. Celé břicho je nafouklé a začíná být bolestivé. Tento stav se označuje jako počínající ileus (subileus).
Stav označovaný jako „počínající ileus“ může být projevem pouhé funkční poruchy trávení. Překážka ve střevě způsobená nevhodnou potravou se může uvolnit a potíže samovolně ustoupí.
Má-li však střevo skutečnou překážku, pak je subileus jen začátkem potíží, které se časem vystupňují v úplný střevní uzávěr (ileozní stav). Tehdy je celé břicho silně vzedmuté (nafouklé), neodcházejí větry ani stolice a pacient opakovaně zvrací.
- Líbí se Vám naše články a chcete podpořit autora koupí e-booku?
- Podpořit autora
Příčiny vzniku střevní neprůchodnosti
Střevní neprůchodnost (ileus) bývá způsobena mechanickou překážkou. Překážka se může nalézat uvnitř střeva, ve střevní stěně nebo zcela mimo střevo. Dále může být střevní neprůchodnost způsobena porušením nervového či cévního zásobení střeva. Nejčastěji však ileus vzniká jako komplikace jiné choroby – například bývá často bezprostřední příčinou smrti u pokročilé rakoviny střev.
-
Funkční ileus bývá přechodný a většinou samovolně během hodin ustoupí. V opačném případě je nutné užití patřičných léků k obnovení střevní pasáže. Funkční ileus je velmi obtížné zpočátku odlišit od jiného typu střevní neprůchodnosti. Příznaky jsou podobné, ale časem samy ustoupí. Příčinami jeho vzniku bývají:
- mozkové, hrudní a břišních operace (vždy),
- ledvinové koliky (často),
- žlučníkové koliky (často),
- těžší porody (většinou),
- pohmoždění břicha nebo břišní stěny (někdy),
- některé otravy,
- některé poruchy látkové výměny,
- otřes mozku (občas) nebo pouhé
- požití nadměrného množství určitého jídla (např. přejedení se sušeným nebo čerstvým avšak málo vodnatým ovocem).
-
Mechanický ileus je způsoben zúžením, zmáčknutím nebo úplným uzávěrem střeva.
-
Ileus vzniklý ucpáním střeva (obturační ileus) na rozdíl od funkční zástavy bez operace svévolně neustoupí. Je nejčastěji způsobený
- nádorem nebo větším polypem,
- žlučovým kamenem (biliární ileus),
- nestrávenou potravou (u potravy jde vždy o extrémně velké množství spolykaných suchých jadérek, zrnek, slupek, pecek, dužiny tuhých pomerančů a podobně),
- spolknutým cizím předmětem,
- vsunutím jedné části střeva do následné části (invaginace) (vyskytuje se i v dětském a dokonce i v kojeneckém věku).
-
Ileus vzniklý stisknutím střeva a jeho cév (strangulační ileus) se projevuje rychlým rozvojem příznaků s rizikem neprokrvení a tedy brzkého proděravění střevní stěny s fatálními následky. Mohou jej zapříčinit:
- srůsty v břišní dutině jako následek předchozích operací nebo zánětů,
- uskřinutá kýla (zaškrcení střeva v kýlní brance),
- otočení a zaškrcení střevní kličky včetně vyživujících cév (volvulus) (odtud pochází laický název „zauzlení střev“ užívaný pro ileus obecně) nebo
- výše zmíněná invaginace (střevo ucpe i zaškrtí).
-
Ileus vzniklý ucpáním střeva (obturační ileus) na rozdíl od funkční zástavy bez operace svévolně neustoupí. Je nejčastěji způsobený
- Neurogenní ileus vzniká při některých onemocněních mozku (záněty, operace nebo úrazy), míchy nebo nervů. Svalovina střeva dostává nesprávný nervový signál čímž není zabezpečen posun střevního obsahu dále.
- Cévní ileus je nejčastěji způsoben ucpáním tepny zásobující střevo (nejčastěji zkornatělou cévou nebo krevní sraženinou). Tím je porušeno zásobování střeva krví, střevní stěna trpí nedostatkem kyslíku a přestane se hýbat a posouvat střevní obsah dále. Nevyživená střevní stěna brzy odumře, bakterie ze střeva proniknou do volné břišní dutiny a odtud se vstřebají do krve. Záhy vzniká velmi závažný septický stav se zánětem pobřišnice a bez včasného řešení končí fatálně.
Od funkční nebo počínající střevní zástavy je nutné odlišit prostou zácpu a nadýmání po požití nevhodného jídla nebo z pouhého nedostatku tekutin. Je také velmi těžké odlišit funkční ileus od jiného. Ošetřující lékař musí opakovaně kontrolovat stav a v pravou chvíli se rozhodnout pro operaci nebo jinou léčbu.
Léčba střevní neprůchodnosti
Pacienta se střevní neprůchodností musí vyšetřit zkušený lékař, nejlépe chirurg. Převážná většina ileozních stavů je po potřebných vyšetřeních řešena operací. Někdy je vhodnější vyčkávat a podávat léky podporující činnost střeva (u funkčních a neurogenních typů).
Při operaci střevní neprůchodnosti se vždy chirurg snaží odstranit překážku. Při manipulaci s nepřipraveným tlustým střevem musí být vždy alespoň dočasně založen vývod střeva bokem (kolostomie). Často následuje definitivní operační řešení problému s časovým odstupem několika týdnů až měsíců od zhojení, kdy je nutno tlusté střevo na operaci připravit (vypláchnout a zbavit bakterií).
Článek odpovídá na následující otázky
Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.
- Co je střevní neprůchodnost?
- Co je funkční ileus?
- Jaké příčiny mivá ileus?
- Jak lze rozlišit počínající ileus od pouhé funkční poruchy trávení?
- Proč nelze akutní neprůchodnosti tlustého střeva vyřešit jedinou operací?
Zpětná vazba
- Byl pro Vás tento článek přínosný?
Související články
Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.
- 14. června 2011
- žaludekbřichozvracenínevolnoststrava-zažívánížlučníkříhánístrachkrvácení
- Krátkodobý tlak žaludku
- Krátkodobý tlak žaludku bývá způsoben funkční poruchou trávení (např. přejedením) nebo nadměrným hladověním spojeným s nervozitou. Tlak většinou sám ustoupí po vytrávení nebo najedení a zklidnění.
- Krátkodobý tlak žaludku, /tlak_zaludku
- 10. září 2009
- zvracenínevolnostžaludekstrava-zažíváníjedzdravý životní stylbřicho
- Zvracení, průjem, škytání a větry
- Některé jinak přirozené projevy trávení mohou být za určitých podmínek obtěžující. Všechny lze ovlivnit změnou stravovacích návyků.
- Zvracení, průjem, škytání a větry, /travici_potize
- 17. července 2010
- nádoryzhoubnéprevencebřichostrachuzlinykrvácenízvracení
- Rakovina tlustého střeva a konečníku
- Po rakovině tlustého střeva a konečníku je třeba aktivně pátrat. Její záludnost spočívá v naprosto bezpříznakovém počátku a jen velmi neurčitých projevech i při již plně rozvinutém onemocnění.
- Rakovina tlustého střeva a konečníku, /rakovina_streva
- 13. srpna 2008
- ledvinymočkolikaprevenceneúrazovékrvácenízvracenízánět
- Močové kameny a ledvinová kolika
- V močovém ústrojí mohou vzniknout kameny. Tlakem moči a prodíráním se kamenu močovodem pak může vzniknout ledvinová kolika.
- Močové kameny a ledvinová kolika, /mocove_kameny
- 9. listopadu 2007
- žlučníkbřichoříhánízvracenístrava-zažíváníprevencezánětstrach
- Prevence a léčba žlučových kamenů
- Žlučové kameny vznikají špatnými stravovacími návyky – zejména zapíjením jídla vodou. Operace žlučníku tvorbu dalších žlučových kamenů nezastaví. Jejich tvorbě zamezí až změna stravovacích návyků.
- Prevence a léčba žlučových kamenů, /zlucove_kameny
- 11. září 2008
- mozek-nervyporucha vědomínevolnostzvraceníporaněníboulekrevúraz
- Otřes mozku nebo jen pohmoždění hlavy
- Pohmoždění hlavy jako takové lékařské vyšetření nevyžaduje. Po takovém poranění je potřeba rozlišit, zda se jedná jen o pohmoždění hlavy nebo o otřes mozku, a jak se ve kterém případě zachovat. Veškeré následující příznaky svědčí o otřesu mozku a vyžadují lékařské vyšetření.
- Otřes mozku nebo jen pohmoždění hlavy, /otres_mozku
- Zobrazit články podle štítku
- zvracení zvíře žlučník zlomeniny žláza zhoubné zdravý životní styl zánět žaludek vykloubení uzliny úraz točení hlavy teplota tekutiny střevo strava-zažívání strach srdce spáleniny senioři říhání rehabilitace první pomoc průjem prochlazení prevence přehřátí porucha vědomí poranění pohyb pocení nezhoubné nevolnost neúrazové nehet nádory mýty mozek-nervy moč mikroorganizmy látková výměna kůže-podkoží krvácení krev kolaps kloub kašel jed infarkt imunita hygiena dýchání děti cukrovka cévy břicho boulička boule bolest antibiotika angína alergie
Nová elektronická kniha
Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte autora a další rozvoj tohoto webu.
- E-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
- Automatické aktualizace a přidávání nových článků!
- Zajímá Vás e-book?