Poranění jedovatým zvířetem
Kdo netrpí alergií, nemusí se obávat ani opakovaného poranění u nás žijícím hmyzem nebo hadem. Závažné alergické reakce na jed bodavého hmyzu (bodnutí žihadla) však přibývají.
Bodnutí hmyzem (včelou, vosou, sršněm) jsou poranění častá. Oproti tomu uštknutí u nás žijícím jedovatým hadem (zmijí obecnou) se vyskytuje zřídka. Informace o druhu a nebezpečnosti jedu exotických zvířat mívají jejich chovatelé. V případě nejasnosti jsou informace dostupné v toxikologických ústavech.
Poranění hmyzem se vyhnout v zásadě nelze. Zvýšenou pozorností je však možné předejít katastrofickému scénáři a nepřehlédnout vosu v nápoji nebo v jídle.
Bodne-li vosa žihadlo do kořene jazyka nebo krku, začíná u alergika závod s časem a je nutné neprodleně zavolat záchranku! Přibývající otok horních cest dýchacích je možné zpomalit cucáním kousků ledu.
Bodnutí nebo kousnutí hmyzem
Bodnutí včelím či vosím žihadlem lze ošetřit ledovým obkladem, přiložením cibule nebo octa. V případě zkušeností se zvýšenou (alergickou) reakcí je nutné neprodleně vyhledat lékařské ošetření. Nejedná-li se o alergickou reakci, lidský organismus si s jedem běžně poradí.
Má-li člověk zkušenost a reakci na bodnutí (otok) má minimální, není třeba podléhat panice ani při bodnutí do úst nebo do jazyka. Lze předpokládat, že se nevyvine závažnější reakce, než při bodnutí do jiné části těla. Eventuální otok lze potlačit cucáním ledu.
Lidem trpícím značnou reakcí na bodnutí hmyzem je potřeba neprodleně zavolat záchranku. Alergici u sebe mívají injekci s vhodným lékem, kterou si v takovém případě svépomocí aplikují.
Zvláštní kapitolou je poranění drobným hmyzem (muchničkou či jinou muškou), který není jedovatý a nemá žihadlo. Může však kousnutím do kůže zanést infekci. Takový kousanec zprvu pouze svědí, ale po několika dnech se projeví místním rozvojem zánětu.
- Líbí se Vám naše články a chcete podpořit autora koupí e-booku?
- Podpořit autora
Uštknutí zmijí obecnou
Zdravý člověk není uštknutím zmijí obecnou ohrožen na životě. Při uštknutí je prvořadé pacienta zklidnit a zajistit klidný transport k ošetření.
Uštknutí zmijí obecnou – jediným u nás volně žijícím jedovatým hadem – je vzácné. Had se snaží setkání s člověkem vyhnout. Na člověka zaútočí uštknutím pouze v případě, že se nestihne odplazit nebo se cítí ohrožen.
První pomoc v případě uštknutí zmijí spočívá ve zpomalení vstřebávání jedu z rány. Poraněnou končetinu je dobré nezatěžovat (pochodem), přerušovaně zaškrcovat a chladit. Transport k lékařskému ošetření není třeba uspěchat. Jed zmije obecné působí v řádu hodin až dnů.
Navzdory dříve doporučovanému postupu není vhodné ránu rozřezávat a vysávat. Jed by se dásněmi vstřebával a ohrožoval by zachránce. Času na lékařské ošetření je relativně dost. Sérum proti hadímu uštknutí se podává pouze výjimečně – v případě podezření na nepřiměřenou reakci.
Článek odpovídá na následující otázky
Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.
- Jak nejlépe ošetřit bodnutí hmyzem?
- Jaký je rozdíl při poskytování pomoci alergikovi a nealergikovi?
- Jaké následky může mít kousnutí hmyzem?
- Jak rychle musí dojít k ošetření po uštknutí zmijí?
- Proč nerozřezávat ránu po kousnutí zmijí a nevysávat jed?
- Za jakých okolností se podává sérum proti uštknutí zmijí obecnou?
Zpětná vazba
- Byl pro Vás tento článek přínosný?
Související články
Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.
- 14. dubna 2020
- alergiejedimunitazánětmikroorganizmy
- Co je a co není alergická reakce
- Alergie je nepřiměřená reakce organismu na běžně neškodnou látku. Látka způsobující alergii se nazývá alergen. Alergenem se tedy mohou stát cizorodé bílkoviny jako např. pylová zrna, plísně, složky potravy, jed bodavého hmyzu, částice prachu nebo chemické prvky, a to nejčastěji kovy.
- Co je a co není alergická reakce, /alergie
- 28. února 2010
- porucha vědomíinfarktcévyprvní pomocúrazzlomeniny
- Rychlá lékařská pomoc
- Úkolem rychlé lékařské pomoci (záchranky) je záchrana lidí v ohrožení života. Záchranka nenahrazuje lékařskou službu první pomoci (pohotovost) a není na takovou práci ani prostorově ani technicky vybavena.
- Rychlá lékařská pomoc, /zachranka
- 28. listopadu 2008
- zánětmikroorganizmydětialergieporanění
- Rýma a smrkání, komplikace rýmy
- Rýma je zánět sliznice dutiny nosní a často i čelistní a čelní. Nekomplikovaná rýma bývá banální onemocnění. Podmínkou však je smrkání, či odsávání zahleněného nosu kojencům zvláštním nástrojem.
- Rýma a smrkání, komplikace rýmy, /ryma
- 13. srpna 2015
- první pomocteplotaporaněnímikroorganizmyzánětalergie
- Obsah domácí lékárničky
- Domácí lékárnička má obsahovat čisté nástroje, zdravotní materiál a ověřené, majiteli známé léky. Každá domácnost by si měla obsah lékárničky upravit podle svých zkušeností a individuálních potřeb.
- Obsah domácí lékárničky, /lekarnicka
- 11. dubna 2016
- první pomocnevolnostkůže-podkožíhygienacévykrevporaněníboulička
- Píchnutí injekce svépomocí
- Píchnutí injekce (aplikace léku v injekční formě) svépomocí nebo vzájemnou pomocí do podkoží nebo do svalu je jednoduché a bezbolestné. Součástí přípravy je dodržení hygienických pravidel a volba vhodného místa vpichu.
- Píchnutí injekce svépomocí, /injekce
- 16. června 2008
- mikroorganizmyantibiotikazánětkrevhygienanevolnostzvracení
- Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka
- Bakterie a celé bakteriální kmeny jsou pro lidské tělo prospěšné, pokud se vyskytují na příslušných místech. Jakmile se však dostanou, kam nepatří, mohou způsobit nemoc. Přirozená bakteriální flóra bývá vždy narušena užíváním antibiotik.
- Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka, /bakterie
- 27. prosince 2014
- zánětteplotatekutinyprůjemúrazspáleninyneúrazové
- Léčba zánětu podle druhu a stádia
- Jednotlivé fáze a druhy některých zánětů na sebe navazují nebo mezi sebou v průběhu vývoje vzájemně přecházejí v souvislosti s úspěšností hojení. U jiných zánětů převažuje jediná fáze po téměř celou dobu trvání nemoci. Jednotlivá stádia mají své specifické projevy, proto je i léčba v různých fázích zánětu rozdílná.
- Léčba zánětu podle druhu a stádia, /stadia_zanetu
- 3. prosince 2010
- úrazkrváceníspáleninyzlomeninyangínavykloubenízánět
- Naléhavost vyhledání lékařské péče
- Úrazy a ostatní poruchy zdraví mají různý stupeň naléhavosti a způsob řešení od technické první pomoci přes hospitalizaci až po rehabilitaci.
- Naléhavost vyhledání lékařské péče, /nalehavost_vysetreni
- Zobrazit články podle štítku
- zvracení zvíře žlučník zlomeniny žláza zhoubné zdravý životní styl zánět žaludek vykloubení uzliny úraz točení hlavy teplota tekutiny střevo strava-zažívání strach srdce spáleniny senioři říhání rehabilitace první pomoc průjem prochlazení prevence přehřátí porucha vědomí poranění pohyb pocení nezhoubné nevolnost neúrazové nehet nádory mýty mozek-nervy moč mikroorganizmy látková výměna kůže-podkoží krvácení krev kolaps kloub kašel jed infarkt imunita hygiena dýchání děti cukrovka cévy břicho boulička boule bolest antibiotika angína alergie
Nová elektronická kniha
Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte autora a další rozvoj tohoto webu.
- E-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
- Automatické aktualizace a přidávání nových článků!
- Zajímá Vás e-book?