Noční brnění prstů ruky
Syndrom karpálního tunelu se projevuje brněním, trnutím až bolestí 2. až 4. prstu ruky. Potíže narůstají hlavně v noci. Rozhýbání prstů pomůže pouze krátkodobě. Trvalým řešením obtěžujících potíží je operační uvolnění utlačovaného nervu.
Drobné zápěstní kůstky jsou ve zdravém zápěstí uloženy do mělkého oblouku (ve tvaru písmene U), který je shora uzavřen pevným vazem. Tento uzavřený prostor je nazýván karpální tunel. Tunelem procházejí šlachy ohýbačů prstů a středový nerv (nervus medianus). Při pohybu prstů šlachy tunelem volně kloužou a středový nerv není drážděn.
Syndromu karpálního tunelu vzniká:
- zmenšením objemu tunelu (nejčastěji jizvením po úrazu) nebo
- zvětšením objemu procházejících šlach (nejčastěji otokem spojeným se zánětem).
Obě tyto změny se projeví brněním 2. až 4. prstu nejprve při zátěži. Brnění lze zpočátku odstranit rozcvičením prstů. S narůstajícími příznaky syndromu přechází brnění v trnutí až bolesti postižených prstů, a to převážně v noci. Rozcvičení prstů přináší stále pouze dočasnou úlevu.
i Karpálním syndromem trpí převážně ženy středního a vyššího věku. V tomto stádiu se nemocní často nesprávně domnívají, že se jedná o cévní mozkovou příhodu (mrtvici).
Příčiny útlaku nervu s následným brněním
Brnění prstů může mít různé příčiny, jednou z nich může být např. syndrom karpálního tunelu. Při krátkodobém útlaku nervu lze většinou brnění rozcvičit. Dlouhodobý útlak většinou vyžaduje chirurgické řešení.
- Příčiny krátkodobého útlaku nervu:
- přeležení končetiny nebo otlačení končetiny v nepřirozené poloze,
- nesprávně přiložená sádrová fixace
(pak je nutné neprodleně reklamovat fixaci na příslušném pracovišti), - uhození do „brňavky“
(brňavka je místo v lokti, kde vřetenní nerv prochází žlábkem v kosti těsně pod kůží a je tedy zranitelný).
- Dlouhodobý útlak nervu bývá způsoben:
- nejčastěji příliš těsným tunelem v zápěstí (karpální syndrom),
- méně často tlakem svalových úponů na krku (skalenový syndrom),
- nebo tlakem nezhoubného nádoru,
- nebo tlakem cizího předmětu či jizvy.
- Koupí e-booku potěšíte svého známého a také autora článků.
- i Potěšit známého
Určení diagnózy a léčení syndromu karpálního tunelu
Diagnózu určí neurolog na základě vyšetření končetinových nervů a zjistí místo útlaku. Standardně se provádí nebolestivé přístrojové vyšetření EMG (elektromyografie). Jednoduchou operaci následně provede chirurg (nejlépe na specializovaném pracovišti chirurgie ruky), ortoped, neurochirurg nebo plastický chirurg.
Operace se provádí v místním znecitlivění. Protnutí těsného vazu nad zápěstními kůstkami většinou přináší okamžitou úlevu. Při těžším postižení se stav upraví až časem.
U komplikovanějších případů a při poruchách hojení je nutná pooperační fixace k zabránění nadměrného jizvení. Tím by mohlo dojít i k recidivě onemocnění. Délka fixace a doba rozcvičování (rehabilitace) a následné povolení zátěže se na různých pracovištích liší. Většinou se jedná o 2 až 3 měsíce do plné fyzické zátěže ruky.
Článek odpovídá na následující otázky
Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.
- Co je karpální tunel?
- Jaké jsou příčiny vzniku syndromu karpálního tunelu?
- Kterou denní dobu se nejvíce projevuje rozvinutý syndrom karpálního tunelu?
- Jaké mohou být příčiny brnění prstů ruky?
- Který lékař řeší potíže s karpálním tunelem?
Přispějte na tento web
Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.
Související články
Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.
- 14. ledna 2010
- ipohybizánětiuzlinyineúrazovéimikroorganizmyiantibiotika
- Zánět šlach, gangliom, tenisový loket
- Neúměrná zátěž šlachy může způsobit nadměrnou tvorbu mazu nebo naopak jeho nedostatek. Vzniklé potíže je nutné léčit klidem. Oslabená nebo dlouhodobě nemocná šlacha se může při zátěži přetrhnout.
- Zánět šlach, gangliom, tenisový loket, /onemocneni_slach
- 5. července 2008
- iinfarkticévyikrevimozek-nervyipoceníinevolnostizvraceníiporucha vědomíisrdce
- Cévní mozková příhoda
- Cévní mozková příhoda (také mrtvice, iktus či mozkový infarkt) je způsobena nedokrvením části mozku z důvodu zúžení nebo ucpání cév vyživujících mozek. Může se také jednat o prokrvácení části mozku z důvodu prasknutí nemocné cévy. Záludnost CMP spočívá v nenápadnosti nástupu a v jejím pozvolném a nebolestivém rozvoji.
- Cévní mozková příhoda, /mrtvice
- 18. června 2010
- inádoryibouličkaineúrazovéistrachinezhoubnéižláza
- Nezhoubné nádory a bouličky s nimi zaměňované
- Nezhoubné nádory nejsou na rozdíl od zhoubných nijak nebezpečné. Mohou překážet, deformovat nebo hyzdit. Jestliže si to pacient přeje, je jejich odstranění většinou jednoduché. Jinak postačí pravidelné kontroly.
- Nezhoubné nádory a bouličky s nimi zaměňované, /nezhoubne_nadory
- 15. května 2009
- iporaněníikrváceníikůže-podkožíipohybibřichoicévy
- Závažnost bodných a střelných poranění
- Poranění zabodnutým předmětem nebo zástřel je závažné podle toho, jak a které vnitřní orgány jsou poškozeny.
- Závažnost bodných a střelných poranění, /zavazna_poraneni
- 3. prosince 2010
- iúrazikrváceníispáleninyizlomeninyiangínaivykloubeníizánět
- Naléhavost vyhledání lékařské péče
- Úrazy a ostatní poruchy zdraví mají různý stupeň naléhavosti a způsob řešení od technické první pomoci přes hospitalizaci až po rehabilitaci.
- Naléhavost vyhledání lékařské péče, /nalehavost_vysetreni
- Zobrazit články podle štítku
- izvracení izvíře ižlučník izlomeniny ižláza izhoubné izdravý životní styl izánět ižaludek ivykloubení iuzliny iúraz itočení hlavy iteplota itekutiny istřevo istrava-zažívání istrach isrdce ispáleniny isenioři iříhání irehabilitace iprvní pomoc iprůjem iprochlazení iprevence ipřehřátí iporucha vědomí iporanění ipohyb ipocení inezhoubné inevolnost ineúrazové inehet inádory imýty imozek-nervy imoč imikroorganizmy ilátková výměna ikůže-podkoží ikrvácení ikrev ikolaps ikloub ikašel ijed iinfarkt iimunita ihygiena idýchání iděti icukrovka icévy ibřicho iboulička iboule ibolest iantibiotika iangína ialergie
Nová elektronická kniha
Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte autora a další rozvoj tohoto webu.
- iE-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
- iAutomatické aktualizace a přidávání nových článků!
- iZajímá Vás e-book?