Měření a vyhodnocení krevního tlaku
Opakovaně naměřené hodnoty krevního tlaku se liší. Závisí nejen na zdravotním stavu, ale i na podmínkách měření.
Srdce pumpuje krev – žílami ji nabírá a tepnami ji rozvádí zpět do celého těla. K zachování směru toku krve slouží chlopně jakožto jednosměrné ventily.
- Při stažení srdeční komory (systola) je krev vypuzena díky chlopním jedním směrem do tepen.
- Při uvolnění srdeční komory (diastola) se průchodnost chlopní vymění. Krev je z opačného směru nasávána ze žil.
i Rozdíl tlaků mezi systolou a diastolou se přenáší na tepny. Tím je akce srdeční (puls) měřitelná na všech hmatných tepnách, např. na palcové straně zápěstí.
Krevní tlak je vyjádřený dvěma čísly: systolický tlak (vyšší hodnota) a diastolický tlak (nižší hodnota). K měření krevního tlaku slouží přístroj zvaný tonometr (česky tlakoměr).
Typy a rozdíly mezi tonometry
Na trhu jsou k dostání různé přístroje k měření tlaku krve. Původní tonometry byly rtuťové, kde se tlak krve se měřil vytlačenou výškou sloupce rtuti.
i Jednotka k měření krevního tlaku je „mm Hg“ (milimetry rtuťového sloupce). Ta je dodnes používaná i u modernějších digitálních tonometrů.
Existují tři základní typy tonometrů:
- rtuťový tonometr,
- digitální tonometr s manžetou na paži a
- digitální tonometr s manžetou na zápěstí.
Rozdíly mezi jednotlivými přístroji jsou cenové, vzhledové, jestli jsou s displejem nebo s ručičkou, s ručním nebo elektrickým kompresorem atd. Každý typ tonometru však naměří ve stejný okamžik na shodné končetině identické hodnoty.
- Koupí e-booku potěšíte svého známého a také autora článků.
- i Potěšit známého
Kolísání krevního tlaku u zdravého člověka je normální
Mnoho lidí vlastní tonometr a často se podivují nad rozdíly naměřených hodnot. Považují svůj přístroj za porouchaný nebo nekvalitní.
Za normální se u mladého zdravého člověka považuje hodnota kolem 120/80 mm Hg, která může kolísat mezi 100/50 až 180/100 mm Hg. Dočasné zvýšení krevního tlaku je způsobeno:
- okamžitou poptávkou organizmu po živinách a kyslíku,
- potřebou odvést zplodiny látkové výměny (ze svalů po námaze),
- v souvislosti s psychikou (strach, hněv, rozčílení, vzrušení).
Krátkodobě nízkou hodnotu krevního tlaku naměří zdravý člověk v klidu, v pohodě, dobře naladěný. Nervově labilní člověk si může v souvislosti s nějakou vzpomínkou nebo představou způsobit nadměrný pokles tlaku s následným kolapsem.
Podmínky správného měření krevního tlaku
Správné měření krevní tlaku vyžaduje dodržení určitých podmínek. Jejich porušení vyžaduje opakované měření, a to na téže končetině.
i Z důvodu různého odstupu pažních tepen od srdeční tepny bývá tlak na pravé a levé paži různý.
Čidlo tonometru považuje všechny tlakové změny přenesené na končetinu za pulsaci tepny. Aby naměřené hodnoty odpovídaly skutečnému stavu organizmu, musí být tonometr ve stejné výšce jako manžeta a měřený člověk:
- sedí klidně a nečinně,
- nemluví, nekašle, nesmrká, nekýchá, nejí, nepije a podobně,
- pravidelně a klidně dýchá,
- má uvolněnou končetinu s manžetou na stole nebo na klíně.
Vysoký krevní tlak – hypertenze
Opakované vyšší systolické hodnoty vyžadují poradu s lékařem. U zvýšené diastolické hodnoty je návštěva lékaře nezbytná.
Mladí lidé mívají systolickou hodnotu 120 až 130 mm Hg, starší lidé i vyšší. Tato hodnota se mění během let, během dne i během okamžiku. Teprve až opakované vyšší hodnoty mohou znamenat hypertenzi a vyžadují poradu s lékařem.
Diastolická hodnota musí být vždy menší než 100 mm Hg. Je-li vyšší než 100 mm Hg, jedná se o hypertenzi a návštěva lékaře je nezbytná.
Existuje řada typů léků na snížení vysokého tlaku krve. Prvním a účinným krokem je snížení příjmu soli.
- Koupí e-booku podpoříte autora a další rozvoj tohoto webu.
- i Koupit e-book
Nízký krevní tlak – hypotenze
O hypotenzi se jedná, pokud se projevuje a obtěžuje svými projevy jako je např. sklon k omdlívání a točení hlavy. Naměřené hodnoty mohou být i pod 100/50 mm Hg.
Existují léky ke zvýšení tlaku krve. Většinou však postačí pití silného dobrého čaje, kávy či kofeinových nápojů.
Článek odpovídá na následující otázky
Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.
- Jak je označována hodnota tlaku krve v okamžiku stažení srdeční komory?
- Co je puls hmatný na tepnách?
- Jaký typ tonometru je nejlepší?
- Čím je dočasně zvyšován krevní tlak?
- Jakým nejjednodušším způsobem lze snížit vysoký krevní tlak?
Přispějte na tento web
Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.
Související články
Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.
- 12. května 2008
- isrdceikreviporucha vědomíicévyicukrovkaiprevenceibřicho
- Rozpoznání a závažnost srdečního infarktu
- Srdeční infarkt neboli infarkt myokardu (česky záhať srdečního svalu) patří mezi civilizační choroby. Rozpoznání infarktu a bezodkladné zahájení masáže srdce zachrání život. Včasné další léčení může vrátit pacienta do plného zdraví.
- Rozpoznání a závažnost srdečního infarktu, /srdecni_infarkt
- 11. března 2009
- icévyikreviprevenceineúrazovéiúrazizánětizdravý životní styl
- Křečové žíly dolních končetin neboli varixy
- Vznik křečových žil dolních končetin lze preventivně ovlivnit. Již vzniklé varixy je možno odstranit. Po operaci je nutné opět preventivně dbát na to, aby se varixy znovu nevytvořily.
- Křečové žíly dolních končetin neboli varixy, /varixy
- 16. března 2008
- iporucha vědomíimozek-nervyikolapsiprevenceiprvní pomocicukrovka
- První pomoc při kolapsu
- Mdloba je způsobena nedostatečným okysličením mozku, a to nejčastěji z důvodu poklesu krevního tlaku. Oživování (resuscitace) zkolabovaného je nutné jen výjimečně.
- První pomoc při kolapsu, /kolaps
- 3. prosince 2010
- iúrazikrváceníispáleninyizlomeninyiangínaivykloubeníizánět
- Naléhavost vyhledání lékařské péče
- Úrazy a ostatní poruchy zdraví mají různý stupeň naléhavosti a způsob řešení od technické první pomoci přes hospitalizaci až po rehabilitaci.
- Naléhavost vyhledání lékařské péče, /nalehavost_vysetreni
- Zobrazit články podle štítku
- izvracení izvíře ižlučník izlomeniny ižláza izhoubné izdravý životní styl izánět ižaludek ivykloubení iuzliny iúraz itočení hlavy iteplota itekutiny istřevo istrava-zažívání istrach isrdce ispáleniny isenioři iříhání irehabilitace iprvní pomoc iprůjem iprochlazení iprevence ipřehřátí iporucha vědomí iporanění ipohyb ipocení inezhoubné inevolnost ineúrazové inehet inádory imýty imozek-nervy imoč imikroorganizmy ilátková výměna ikůže-podkoží ikrvácení ikrev ikolaps ikloub ikašel ijed iinfarkt iimunita ihygiena idýchání iděti icukrovka icévy ibřicho iboulička iboule ibolest iantibiotika iangína ialergie
Nová elektronická kniha
Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte autora a další rozvoj tohoto webu.
- iE-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
- iAutomatické aktualizace a přidávání nových článků!
- iZajímá Vás e-book?