Boulička v třísle, v pupku nebo v jeho okolí

Plánovaná operace kýly časně po potvrzení diagnózy je jediným správným řešením problému. Ostatní řešení jsou pouze dočasná a nevyhnutelnou operaci mohou pouze odložit nebo zkomplikovat.

  • iAutor: Jaroslav Pavelka
  • iDatum vytvoření: 8. ledna 2008
 

Kýla je boulička způsobená vniknutím útrob do podkoží defektem břišní stěny neboli kýlní brankou. Defekt břišní stěny vzniká v typických místech neúměrně prudkým stažením břicha. Nejčastější příčinou bývá zvedání břemene, kašel, kýchání nebo tlačení na stolici.

i Defekt může vzniknout v okamžiku jednorázové námahy nebo se tvoří dlouhodobě opakovaným přetěžováním. Samotná tvorba defektu je vždy spojená s místní bolestí. Pokud je to možné a pacient se bolestivým pohybům vyhne, defekt (kýla) se nemusí vůbec vytvořit.

Projevy, výskyt a průběh léčení kýly

Kýla se nejčastěji projevuje jako boulička v třísle, v pooperační jizvě na břiše, v pupku nebo v jeho okolí. Vytvořená kýla již většinou nebolí a nečiní jiné než kosmetické potíže. Její velikost se mění v závislosti na namáhání břišních svalů (užívání břišního lisu).

Během spánku může kýla zcela zmizet. Obsah kýlního vaku se vlivem uvolnění vrací kýlní brankou do dutiny břišní. Přes den však kýla znovu narůstá. Dlouhodobě se kýla vždy postupně zvětšuje. Sama se nikdy nezahojí. Sama se může zhojit pouze vrozená pupeční kýla kojencům.

Kýla se vyskytuje v každém věku – od novorozeneckého jako vrozená až po pozdní stáří jako získaná. Operačním řešením je uzavření defektu ve stěně břišní. To lze často provést laparoskopicky. Pooperační komplikace se vyskytují zřídka a pobyt v nemocnici je jen několikadenní. Návrat do běžného života bývá možný po 3 týdnech a plná fyzická zátěž asi po 6 týdnech.

Komplikace spojené s kýlou

Strach a nejistota mohou vést k odkládání operace. Mimo operace jsou jakékoliv pokusy o „vyléčení“ kýly zbytečné a mohou vést k dalším komplikacím.

Pacient se často naučí sám kýlu napravovat. Stlačením bouličky přesune obsah kýlního vaku zpět do dutiny břišní. Takové řešení je však pouze provizorní stejně jako kýlní pas, který může pomoci snad jen krátkodobě v individuálních případech.

i I přes veškeré snahy se časem kýla neustále pomalu zvětšuje. Může nabýt i bizarních rozměrů tím, že se do vaku dostává stále více útrob.

Kdykoli mohou vzniknout komplikace projevující se bolestí či zatvrdnutím kýly, často i zvracením nebo až střevní neprůchodností. Nejčastěji se jedná o zaškrcení obsahu kýlního vaku v kýlní brance nazývané uskřinutá kýla. Střevo se před překážkou rozpíná, břicho se nadýmá a intenzivně bolí.

Pacient s uskřinutou kýlou vnímá pocit zástavy větrů a posléze začíná zvracet. Tehdy je již operace neodkladná, složitější a život zachraňující. Neplánovaná operace navíc typicky nastává pro pacienta v nevhodnou dobu (pozdní věk, dovolená, svátky a podobně).

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

  1. Jaká je příčina vzniku získané kýly?
  2. Co je obsahem kýlního vaku v podkoží?
  3. Může se kýla sama zahojit bez operace?
  4. Co se děje časem s neléčenou kýlou?
  5. Jaké mohou vzniknout komplikace kýly?
  • iAutor: Jaroslav Pavelka
  • iDatum vytvoření: 8. ledna 2008

Přispějte na tento web

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Kdy kašlání potlačovat a kdy podporovat
2. prosince 2008
ikašelidýcháníizánětimikroorganizmyiteplotaibřichoiporanění
Kdy kašlání potlačovat a kdy podporovat
Každý kašel je dobré nejprve pojmenovat. Výprava do lékárny pro lék proti kašli není vždy účelným řešením potíží. Častěji pomůže lék k uvolnění průdušek, který naopak účinné odkašlání podpoří.
Kdy kašlání potlačovat a kdy podporovat, /kasel
Rýma a smrkání, komplikace rýmy
28. listopadu 2008
izánětimikroorganizmyidětiialergieiporanění
Rýma a smrkání, komplikace rýmy
Rýma je zánět sliznice dutiny nosní a často i čelistní a čelní. Nekomplikovaná rýma bývá banální onemocnění. Podmínkou však je smrkání, či odsávání zahleněného nosu kojencům zvláštním nástrojem.
Rýma a smrkání, komplikace rýmy, /ryma
Krvácení z konečníku: hemoroidy nebo nádor
23. listopadu 2007
ikrevistrachizánětibouličkaikrváceníihygienaistrava-zažíváníinádoryicévyibřichoizhoubné
Krvácení z konečníku: hemoroidy nebo nádor
Krvácení z konečníku mívá různé příčiny. Nejčastěji se jedná o hemoroidy. Včasné odhalení příčiny vždy zvyšuje šanci na uzdravení, i když by se jednalo o nádor. Zatímco u hemoroidů je operace jednou z mnoha možností léčby, v případě nádoru bývá operace nezbytná.
Krvácení z konečníku: hemoroidy nebo nádor, /hemoroidy
Zvětšené lymfatické uzliny
20. ledna 2009
iuzlinyikůže-podkožíikreviteplotaibouličkaizánětinádoryicévy
Zvětšené lymfatické uzliny
Normální lymfatické uzliny nejsou bolestivé ani hmatné. Zvětšení nebo bolestivost uzliny má vždy svůj důvod, po kterém je třeba pátrat. Nejčastěji se jedná o zánět, bohužel někdy i o nádor.
Zvětšené lymfatické uzliny, /uzliny
Zvracení, průjem, škytání a větry
10. září 2009
izvraceníinevolnostižaludekistrava-zažíváníijedizdravý životní stylibřicho
Zvracení, průjem, škytání a větry
Některé jinak přirozené projevy trávení mohou být za určitých podmínek obtěžující. Všechny lze ovlivnit změnou stravovacích návyků.
Zvracení, průjem, škytání a větry, /travici_potize
Střevní neprůchodnost bývá komplikací jiné choroby
16. února 2013
inevolnostizvraceníibřichoistrava-zažíváníinádoryizhoubnéicévy
Střevní neprůchodnost bývá komplikací jiné choroby
Střevní neprůchodnost (laicky zauzlení střev) je stav, při kterém dochází k zástavě posunu střevního obsahu v trávicím traktu. Nemocný velmi nepříjemně vnímá nadýmání, zástavu odchodu větrů a stolice a později i zvrací.
Střevní neprůchodnost bývá komplikací jiné choroby, /ileus
Naléhavost vyhledání lékařské péče
3. prosince 2010
iúrazikrváceníispáleninyizlomeninyiangínaivykloubeníizánět
Naléhavost vyhledání lékařské péče
Úrazy a ostatní poruchy zdraví mají různý stupeň naléhavosti a způsob řešení od technické první pomoci přes hospitalizaci až po rehabilitaci.
Naléhavost vyhledání lékařské péče, /nalehavost_vysetreni

Nová elektronická kniha

Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte autora a další rozvoj tohoto webu.

  1. iE-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
  2. iAutomatické aktualizace a přidávání nových článků!
  3. iZajímá Vás e-book?