Obsah domácí lékárničky

Domácí lékárnička má obsahovat čisté nástroje, zdravotní materiál a ověřené, majiteli známé léky. Každá domácnost by si měla obsah lékárničky upravit podle svých zkušeností a individuálních potřeb.

  • iAutor: Jaroslav Pavelka
  • iDatum vytvoření: 13. srpna 2015
 

Níže vyjmenované nástroje a základní zdravotní materiál postačí k vybavení domácí lékárničky. Je však vhodné upravit její obsah s ohledem na jednotlivé členy rodiny – na jejich časté nebo dlouhodobé nemoci (např. alergie), aktivity a životní styl.

Některé součásti domácí lékárničky mohou být použity v domácnosti i k jinému účelu než jen k ošetření úrazu. Pokud při úrazu v lékárničce něco chybí, lze to nahradit použitím autolékárničky – a to i mimo dopravní nehodu (na což se často zapomíná).

Nástroje

Nástroje v lékárničce mají být samozřejmě čisté. Před každým léčebným použitím je třeba je vydezinfikovat a po použití mechanicky očistit. To platí např. i pro kontaktní teploměr, kde mj. hrozí přenos plísní.

Lékařský teploměr
Základní typy teploměrů jsou lihový, rtuťový a digitální. Teplotu měří v zásadě všechny stejně dobře, jen různě rychle. Nejrychlejší je bezkontaktní digitální teploměr vhodný obzvlášť pro měření teploty malých dětí.
i Při opakovaném použití bezkontaktního teploměru se naměřené hodnoty mohou mírně lišit. To je způsobené rozdílnou teplotou měřeného místa na těle (nikoli chybou teploměru). Nejteplejší místo měřené plochy těla je v blízkosti podkožní tepničky.
Pinzeta
K mechanickému odstranění třísek, částeček nečistot z oděrky, zabodnutého žihadla nebo přisátého klíštěte poslouží stejně dobře anatomická, kosmetická nebo jiná pinzeta.
Nůžky
Kvalitní nůžky poslouží k zastřižení zatržené kůžičky nebo nehtu, k upravení obvazu či k rozstřižení překážejících těsných oděvů při závažném úrazu.
Zubní kartáček
Nepoužitý zubní kartáček v originálním balení výborně poslouží k vyčištění rány nebo oděrky. Použitý kartáček je pro tyto účely nevhodný.
Kartáček lze rovněž nabídnout k vyčištění zubů nečekané návštěvě. Následně je ale potřeba do lékárničky dokoupit nový.

i Pokud není k dispozici dezinfekční sprej, je možné provést dezinfekci nástroje sežehnutím nad plamenem. Plamen nesmí být čadící (kvůli sazím) a nástroj se nemá zcela rozžhavit.

Zdravotní materiál

Zdravotní materiál je spotřební. Jeho množství je třeba regulovat podle počtu členů rodiny a podle frekvence jeho užívání.

Dezinfekce
K chemickému vyčištění oděrky, rány (i jejího okolí) nebo protrženého puchýře od mikroorganizmů poslouží nejlépe Betadine roztok (který v ráně neštípe).
Také lze použít dezinfekci zakoupenou v lékárně (běžně ve spreji) – přímo určenou k dezinfekci kůže nebo nástrojů.
Novikovův roztok
Poloprodyšné krytí na dobře očištěné oděrky v zelené nebo i bezbarvé formě.
Obvazy různé velikosti
K obvázání rány kryté sterilní gázou nebo čistým přežehleným kapesníkem postačí nesterilní obvaz. Sterilní obvaz lze použít přímo na ránu nebo oděrku.
i Prošlý sterilní obvaz poslouží velmi dobře jako obvaz nesterilní.
Náplast, náplasťový steh
Různé druhy náplastí je možné zaměňovat. Na některé se však může vyvinout alergie. S časem přilnavost náplasti klesá.
Na drobné ranky lze použít náplasťový steh, který je možné koupit nebo snadno vytvořit z dobře přiléhající náplasti.
Elastická obinadla různé velikosti
Elastický obvaz poslouží ke zpevnění podvrtnutého kotníku, k zafixování končetiny při podezření na zlomeninu, k zatažení obvazu při přetrvávajícím krvácení z rány, k zafixování obvazu na hlavě nebo ke stažení narůstajícího krevního výronu na bérci.
Sterilní čtverečky (hydrofilní gáza) různých velikostí
Sterilní čtverečky patří na rány, oděrky, spáleniny, prasklé puchýře či omrzliny.

i Obvazový materiál by se po použití nikdy neměl vracet do lékárničky a to ani po vyprání. Největším nepřítelem obvazového materiálu je vlhkost. Pokud během ošetřování zmokne, je na místě ho nahradit novým.

Léky

Léky v domácí lékárničce musejí být majiteli dobře známé. Níže uvedené léky by měly být doplněny těmi léky, které členové rodiny opakovaně potřebují (např. léky proti průjmu, proti křečím, na zánět spojivek, na rýmu).

Léky proti teplotě a bolesti
Je dobré mít v lékárničce základní léky proti bolesti a teplotě. Bolest je dobré tlumit až po poznání její příčiny (s výjimkou např. migrény). Teplotu snižovat až po nárůstu nejméně o 1 °C oproti normálu.
Léky proti kašli
Při kašli a dráždění dýchacích cest v počátku horečnatého onemocnění je dobré podat léky podporující uvolnění hlenu v průduškách nebo později léky proti dráždivému kašli.
Léky proti alergii
I když není v rodině žádný alergik, je dobré mít v lékárničce základní lék proti alergii. Alergie totiž může vzniknout kdykoli i z plného zdraví. Kromě toho může být potřeba pomoci s alergickou reakcí kamarádovi či sousedovi.
Višněvského emulze (hovorově „višňák“)
Protizánětlivá emulze dobře poslouží k léčbě počínajícího zánětu.
Oční voda
V případě poranění nebo poleptání oka (nejčastěji vápnem při zednických pracích) je nutné oko opakovaně vyplachovat. Rovněž při vniknutí cizího tělíska do oka pomůže opakovaný výplach oko zklidnit.

Prošlé léky a masti do lékárničky nepatří a je nutné je odevzdat v lékárně. Často se stává, že si majitel ani nevzpomíná, proč některé léky vlastně dostal, proč je neužíval a k čemu měly sloužit.

Mimo lékárničku

V rámci první pomoci mohou být použity i nástroje běžné (denní) potřeby. Vlivem stresu při poskytování první pomoci bývají zejména opomíjeny nůžky, kosmetické pinzety (manikúra), špejle, ušní štětičky, čistící tampóny ba dokonce protialergické léky.

V mrazáku je dobré mít modrý chladivý gel (kryoperlóza) nebo jeho náhražku – nadrobno nakrájenou zeleninu v plastovém sáčku. Obsah musí být tvárný aby přilnul ke chlazenému místu. Jen tak může dobře posloužit ke chlazení spáleniny nebo jakéhokoli počínajícího místního zánětu.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

  1. Kterým teploměrem lze nejrychleji změřit teplotu?
  2. Proč je Betadine roztok vhodnou dezinfekcí do domácí lékárničky?
  3. K čemu může posloužit prošlý sterilní obvaz?
  4. Proč mít v lékárničce lék proti alergii, a to i pokud v domácnosti není žádný alergik?
  5. Jak se správně likvidují prošlé léky?
  • iAutor: Jaroslav Pavelka
  • iDatum vytvoření: 13. srpna 2015

Přispějte na tento web

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka
16. června 2008
imikroorganizmyiantibiotikaizánětikrevihygienainevolnostizvracení
Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka
Bakterie a celé bakteriální kmeny jsou pro lidské tělo prospěšné, pokud se vyskytují na příslušných místech. Jakmile se však dostanou, kam nepatří, mohou způsobit nemoc. Přirozená bakteriální flóra bývá vždy narušena užíváním antibiotik.
Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka, /bakterie
Plísňová onemocnění kůže
25. září 2011
ikůže-podkožíizánětineúrazovéicukrovkaiprevenceiuzlinyiboulička
Plísňová onemocnění kůže
Projevem plísňového onemocnění je zapaření (zapářka) nebo opruzení kůže hlavně v místech nepřístupných vzduchu. Původcem jsou houbové mikroorganizmy, nejčastěji plísně nebo kvasinky. Nejrůznější plísně postihují čím dál více lidí a mají nejrůznější projevy.
Plísňová onemocnění kůže, /plisne_kuze
Normální tělesná teplota, horečka, podchlazení
2. října 2008
iteplotaiprochlazeníipřehřátíipoceníinevolnostitočení hlavyitekutinyimočimikroorganizmy
Normální tělesná teplota, horečka, podchlazení
Tělesná teplota se mění podle fyzické aktivity organizmu. Stoupá nebo klesá vlivem zevního prostředí a stoupá při některých onemocněních.
Normální tělesná teplota, horečka, podchlazení, /teplota
Odřeniny – proč je nutné mechanicky vyčistit oděrku
3. listopadu 2012
iporaněníiúrazikrváceníikůže-podkožíipohybizánět
Odřeniny – proč je nutné mechanicky vyčistit oděrku
Plošné oděrky vznikají nejčastěji při různých sportovních aktivitách. Jejich důsledné mechanické vyčištění je důležitým krokem léčení. Nečistoty vrostlé do kůže by se jinak staly trvalou hyzdící vzpomínkou na úraz.
Odřeniny – proč je nutné mechanicky vyčistit oděrku, /odreniny_neboli_oderky
Poranění jedovatým zvířetem
11. prosince 2007
izvířeiporaněníiúrazialergieiprvní pomocizánětipohyb
Poranění jedovatým zvířetem
Kdo netrpí alergií, nemusí se obávat ani opakovaného poranění u nás žijícím hmyzem nebo hadem. Závažné alergické reakce na jed bodavého hmyzu (bodnutí žihadla) však přibývají.
Poranění jedovatým zvířetem, /jedovate_zvire
Nakažení přisátým klíštětem
13. prosince 2007
izvířeiporaněníizánětimozek-nervyiteplota
Nakažení přisátým klíštětem
Přisáté klíště je možné odstranit několika způsoby. Případná nákaza se projeví až následnými příznaky.
Nakažení přisátým klíštětem, /prisate_kliste
Jak ošetřit puchýř, mozol nebo kuří oko
19. srpna 2010
ikůže-podkožíiúrazineúrazovéizánětiporaněníicukrovka
Jak ošetřit puchýř, mozol nebo kuří oko
Neporušený puchýř se nepropichuje ani nestříhá. Naopak je nutné dbát na to, aby nebyl ani omylem poškozen nebo porušen. V případě porušení krytu puchýře je hojení komplikováno zánětem a stává se bolestivým a zdlouhavým. Mozol může fyzické aktivitě napomáhat, překážet nebo ji znemožnit.
Jak ošetřit puchýř, mozol nebo kuří oko, /osetreni_puchyre
Závažnost bodných a střelných poranění
15. května 2009
iporaněníikrváceníikůže-podkožíipohybibřichoicévy
Závažnost bodných a střelných poranění
Poranění zabodnutým předmětem nebo zástřel je závažné podle toho, jak a které vnitřní orgány jsou poškozeny.
Závažnost bodných a střelných poranění, /zavazna_poraneni
Co je a co není alergická reakce
14. dubna 2020
ialergieijediimunitaizánětimikroorganizmy
Co je a co není alergická reakce
Alergie je nepřiměřená reakce organismu na běžně neškodnou látku. Látka způsobující alergii se nazývá alergen. Alergenem se tedy mohou stát cizorodé bílkoviny jako např. pylová zrna, plísně, složky potravy, jed bodavého hmyzu, částice prachu nebo chemické prvky, a to nejčastěji kovy.
Co je a co není alergická reakce, /alergie
Ošetření kožní rány náplasťovým stehem
24. října 2011
iúraziprvní pomociporaněníikrváceníipohybižlázaialergie
Ošetření kožní rány náplasťovým stehem
Kožní ránu lze po ošetření zafixovat náplasťovým stehem. Náplasťový steh může v takovém případě plnohodnotně nahradit klasický chirurgický steh (který zanechává jizvu) nebo plastický steh (který nelze použít vždy).
Ošetření kožní rány náplasťovým stehem, /naplastovy_steh
Vyvrtnutí a podvrtnutí kotníku
23. prosince 2009
ikloubivykloubeníiúrazipohyb
Vyvrtnutí a podvrtnutí kotníku
Vyvrtnutí či podvrtnutí kotníku je častý úraz převážně mladých lidí a sportovců. Závažnost úrazu není vysoká. Panují však nejasnosti o tom, zda a kdy vyhledat lékařské vyšetření. A existují různé možnosti léčení.
Vyvrtnutí a podvrtnutí kotníku, /vyron_kotniku
Projevy zlomenin kostí
22. října 2009
izlomeninyiúraziporaněníikrváceníipohybirehabilitace
Projevy zlomenin kostí
Zlomeninou se rozumí porušení kontinuity kosti. Jedná se o nalomení, prasklinu, zlomeninu s posunem nebo bez posunu, roztříštění, rozdrcení kosti či vpáčení kosti. Rozpoznání zlomeniny kosti a správné poskytnutí první pomoci zabrání vzniku šoku a komplikací.
Projevy zlomenin kostí, /zlomeniny
Boule vzniklé následkem úrazu
27. září 2010
ibouleiúrazikrváceníikůže-podkožíicévyipohybiprvní pomoc
Boule vzniklé následkem úrazu
Boule vzniklé pohmožděním mají různou povahu; může jít o vylitou krev nebo jinou tekutinu. Podle místa vzniku se liší závažností, bolestivostí, léčbou a průběhem hojení.
Boule vzniklé následkem úrazu, /urazove_boule
Ochlazení jako první pomoc při spálenině
21. října 2007
iporaněníiprvní pomociúrazikůže-podkožíidětiižlázaipohyb
Ochlazení jako první pomoc při spálenině
Okamžité ochlazení spáleniny zásadně snižuje závažnost úrazu a jeho následky! Nejlépe poslouží proud studené čisté vody. O výsledné závažnosti úrazu rozhoduje každá sekunda.
Ochlazení jako první pomoc při spálenině, /ochlazeni_spaleniny
Zvracení, průjem, škytání a větry
10. září 2009
izvraceníinevolnostižaludekistrava-zažíváníijedizdravý životní stylibřicho
Zvracení, průjem, škytání a větry
Některé jinak přirozené projevy trávení mohou být za určitých podmínek obtěžující. Všechny lze ovlivnit změnou stravovacích návyků.
Zvracení, průjem, škytání a větry, /travici_potize
Rýma a smrkání, komplikace rýmy
28. listopadu 2008
izánětimikroorganizmyidětiialergieiporanění
Rýma a smrkání, komplikace rýmy
Rýma je zánět sliznice dutiny nosní a často i čelistní a čelní. Nekomplikovaná rýma bývá banální onemocnění. Podmínkou však je smrkání, či odsávání zahleněného nosu kojencům zvláštním nástrojem.
Rýma a smrkání, komplikace rýmy, /ryma
Léky proti bolesti neboli analgetika
28. března 2010
ineúrazovéiprevenceiúrazipohybibřicho
Léky proti bolesti neboli analgetika
Je mnoho léků proti bolesti a v moderních preparátech jsou různě kombinovány. Jednotlivé firmy vyrábí tytéž léky pod různými názvy. Pro laika je těžké se v nabídce léků zorientovat. Vždy je správné, poradit se o vhodném léku proti bolesti se svým lékařem nebo lékárníkem.
Léky proti bolesti neboli analgetika, /analgetika
Bolest hlavy, migréna
16. března 2010
icévyineúrazovéiprevenceistrava-zažíváníiúrazipřehřátíiteplotaizánět
Bolest hlavy, migréna
Nejkrutější bolestí hlavy je migréna. Řešením je včasné podání vhodného léku. Běžná bolest hlavy má svou příčinu a nemusí se vyvíjet tak dramaticky. Ideálním řešením je odstranit příčinu bolesti než bolest tlumit léky.
Bolest hlavy, migréna, /bolesti_hlavy
Kdy kašlání potlačovat a kdy podporovat
2. prosince 2008
ikašelidýcháníizánětimikroorganizmyiteplotaibřichoiporanění
Kdy kašlání potlačovat a kdy podporovat
Každý kašel je dobré nejprve pojmenovat. Výprava do lékárny pro lék proti kašli není vždy účelným řešením potíží. Častěji pomůže lék k uvolnění průdušek, který naopak účinné odkašlání podpoří.
Kdy kašlání potlačovat a kdy podporovat, /kasel
Možnosti podávání léků a lékové formy
9. května 2010
iangínaiporucha vědomíiteplotaicévyizvraceníialergie
Možnosti podávání léků a lékové formy
Léky se mohou dostat do těla různými cestami. Stejné množství léku (účinná dávka léku) působí stejně, je-li podáno kteroukoli formou a kteroukoli cestou. Většinou je možné nasadit takovou formu, která pacientovi vyhovuje.
Možnosti podávání léků a lékové formy, /leky
Léčba zánětu podle druhu a stádia
27. prosince 2014
izánětiteplotaitekutinyiprůjemiúrazispáleninyineúrazové
Léčba zánětu podle druhu a stádia
Jednotlivé fáze a druhy některých zánětů na sebe navazují nebo mezi sebou v průběhu vývoje vzájemně přecházejí v souvislosti s úspěšností hojení. U jiných zánětů převažuje jediná fáze po téměř celou dobu trvání nemoci. Jednotlivá stádia mají své specifické projevy, proto je i léčba v různých fázích zánětu rozdílná.
Léčba zánětu podle druhu a stádia, /stadia_zanetu
Naléhavost vyhledání lékařské péče
3. prosince 2010
iúrazikrváceníispáleninyizlomeninyiangínaivykloubeníizánět
Naléhavost vyhledání lékařské péče
Úrazy a ostatní poruchy zdraví mají různý stupeň naléhavosti a způsob řešení od technické první pomoci přes hospitalizaci až po rehabilitaci.
Naléhavost vyhledání lékařské péče, /nalehavost_vysetreni
Cizí tělísko v oku
18. ledna 2012
iúraziporaněníiprvní pomoc
Cizí tělísko v oku
Cizí tělísko lze odstranit z oka svépomocí nebo vzájemnou pomocí. K odstranění smítka je vhodná navlhčená vatová ušní štětička nebo čistý růžek látkového kapesníku. V případě podezření na poranění oka nebo poranění rohovky je však nezbytné ošetření očním lékařem.
Cizí tělísko v oku, /telisko_v_oku

Nová elektronická kniha

Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte autora a další rozvoj tohoto webu.

  1. iE-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
  2. iAutomatické aktualizace a přidávání nových článků!
  3. iZajímá Vás e-book?