Odřeniny – proč je nutné mechanicky vyčistit oděrku

Plošné oděrky vznikají nejčastěji při různých sportovních aktivitách. Jejich důsledné mechanické vyčištění je důležitým krokem léčení. Nečistoty vrostlé do kůže by se jinak staly trvalou hyzdící vzpomínkou na úraz.

  • iAutor: Jaroslav Pavelka
  • iDatum vytvoření: 3. listopadu 2012
 

Plošná oděrka vzniká zbroušením povrchu kůže nejčastěji pádem člověka na vozovku – většinou běžícího či rychle se pohybujícího. Nejčastější příčinou takového pádu bývá nepozornost. Velikost plochy oděrky není tak podstatná, jako její hloubka a míra znečištění.

Plošné oděrky a jejich závažnost

Plošné oděrky nebývají nebezpečné, jsou však nepříjemné a velmi bolestivé. Nejčastěji postihují pouze kůži. Vždy jsou znečištěny mikroorganizmy (kontaminovány), často bývají znečištěny i prachem a kamínky. Oděrky bývají různě hluboké.

  1. Povrchová oděrka postihuje jen povrch kůže (pokožku). Oděrka nekrvácí, pouze z ní roní nažloutlá lymfa. Spodina (obecně nejhlubší část) oděrky bývá hladká a znečištěná jen jemným prachem (ze silnice).
  2. Hlubší oděrka sahá hlouběji do kůže s drobným poškozením krevního řečiště. Taková oděrka tedy krvácí. Do rozedřené kůže jsou vraženy kamínky a různé nečistoty.
  3. Hluboká oděrka prostupuje celou kůží až do podkoží (obnažuje vazivo a tuk). Mívá velmi nepravidelnou spodinu (neboť podkoží je mnohem volnější než kůže) a trčí z ní cáry kůže a nečistot. Dochází k většímu poškození krevního řečiště, proto oděrka silně krvácí.
  4. Nejhlubší oděrka postihuje i kost. Nejčastěji se jedná o kotník, rameno, ruku nebo loket. Kost bývá zbroušena silničním povrchem téměř dohladka. Cáry kůže a nečistoty bývají jen při okrajích oděrky.

Oděrku je možné vyčistit a ošetřit svépomocí podle úrovně vnímání bolesti zraněného a podle jejího rozsahu a hloubky. V případě nejistoty je možné s jakoukoli oděrkou vyhledat ošetření lékařem (nejlépe chirurgem).

Léčení a hojení oděrek

Vždy je nutné z kůže mechanicky důkladně odstranit veškeré nečistoty, aby nevrostly do rány, nebo aby nezpůsobily zánět. Nejčastěji bývají do rány vraženy drobné kamínky z krajnice nebo škvára. Takové nečistoty se z rány nejlépe odstraní studenou tekoucí vodou s jakýmkoli (pH neutrálním, nejlépe tekutým) mýdlem a kartáčkem. Dobře poslouží nový (nepoužitý) kartáček na zuby, který lze v originálním balení považovat za dostatečně čistý.

i Malé holčičky s odřeným kolenem nebo bradou pláčou a nechtějí si nechat odřeninu vyčistit. Pokud ošetřovatel nedokáže oděrku zbavit všech nečistot, neodstraněné nečistoty z odřeniny zarostou do kůže a budou ve zhojené kůži viditelné. Až bude z holčičky slečna, bude jí bezpochyby vadit hyzdící tetuáž (tetování) na bradě nebo na koleni. Operační odstranění nečistot po zhojení oděrky bývá mnohem složitější, než jejich mechanické vymytí z čerstvé oděrky.

Jako první pomoc (zástava krvácení) u hlubších oděrek může dočasně posloužit přiložení obvazu. Definitivně je potřeba oděrku ošetřit do 6ti hodin od úrazu.

Vyčištěná nekomplikovaná povrchová oděrka se nejlépe a nejrychleji zhojí na vzduchu. Po zaschnutí oděrky se záhy vytvoří strup, který brání prostupu mikroorganizmů. Strup se po zhojení spodiny sám odloučí. Je dobré odloučení strupu neurychlovat, aby nevznikaly zbytečné jizvy.

Léčení oděrky je možné urychlit např. roztokem Novikova (lze zakoupit v lékárně). Roztok částečně nahrazuje strup, který je proto nižší, prodyšnější a plní i funkci ochrannou. Nanesení vrstvy roztoku na oděrku (nejlépe pomocí ušní štětičky) zprvu několik dlouhých sekund intenzivně štípe a pálí. Po zaschnutí už žádnou zátěž nepředstavuje.

i Přiložení hojivé masti a obvazu by zcela jistě vedlo ke komplikacím hojení oděrek spojeným s mokváním. Silná vrstva masti na ploše způsobuje mokvání a na oděrku tedy nepatří. Obvaz (bez masti) by se pevně spojil se strupem a léčení by jen prodloužil.

Hluboké oděrky obzvlášť s poraněním kostí jsou ošetřovány na chirurgii v místním nebo i v celkovém znecitlivění. Součásti léčení hlubokých oděrek je desinfekce oděrky, odstranění nečistot, cárů kůže a poškozených tkání. Následuje ošetření zbroušené kosti, zašití kožního defektu, nasazení antibiotik, krytí oděrky vhodným materiálem a přeočkování proti tetanu.

Prevence vzniku oděrek

Navlečení dítěte od hlavy až k patě do chráničů při každé procházce s koloběžkou do parku je jeden extrém. Medicínské vzdělání rodiče s kvalitní osvětou a podpora potomka v jeho obezřetnosti je extrém druhý. Je na každém jednotlivci, kde mezi nimi nalezne kompromis.

Ani sebelepší ochranné pomůcky či sebelepší osvěta nikdy zcela nezaručí, že k oděrce nedojde. Proto je dobré s oděrkami počítat a být na ně připraven. Mnohem více hrozí oděrky rekreačním sportovcům a začátečníkům než profesionálům, protože je pád často překvapí.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

  1. Proč je důležité mechanické vyčištění oděrky?
  2. Jak se nejrychleji zhojí povrchová plošná oděrka?
  3. Proč se poraní častěji rekreační sportovec než profesionál?
  4. Proč velmi povrchová oděrka nekrvácí?
  • iAutor: Jaroslav Pavelka
  • iDatum vytvoření: 3. listopadu 2012

Přispějte na tento web

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Úrazy související s pádem z kola
20. listopadu 2012
iúraziporaněníikrváceníizlomeninyiseniořiidětiipohybibřicho
Úrazy související s pádem z kola
Typické úrazy po pádu z kola jsou různě hluboké plošné oděrky, tržné rány, pohmoždění hrudníku, břicha, kloubů a svalů a zlomeniny dlouhých kostí. Jednotlivé úrazy mají svá specifika, jsou-li způsobeny pádem z kola.
Úrazy související s pádem z kola, /pady_z_kola
Drobná krvavá poranění
22. ledna 2008
ikůže-podkožíiúraziporaněníikrváceníiprvní pomocimikroorganizmyizánětipohyb
Drobná krvavá poranění
Správné ošetření drobného poranění zkracuje dobu léčení, šetří bolest a pomáhá předcházet zánětlivým komplikacím. Rána by měla být ošetřena do 6 hodin od úrazu.
Drobná krvavá poranění, /poraneni
Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka
16. června 2008
imikroorganizmyiantibiotikaizánětikrevihygienainevolnostizvracení
Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka
Bakterie a celé bakteriální kmeny jsou pro lidské tělo prospěšné, pokud se vyskytují na příslušných místech. Jakmile se však dostanou, kam nepatří, mohou způsobit nemoc. Přirozená bakteriální flóra bývá vždy narušena užíváním antibiotik.
Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka, /bakterie
Zvětšené lymfatické uzliny
20. ledna 2009
iuzlinyikůže-podkožíikreviteplotaibouličkaizánětinádoryicévy
Zvětšené lymfatické uzliny
Normální lymfatické uzliny nejsou bolestivé ani hmatné. Zvětšení nebo bolestivost uzliny má vždy svůj důvod, po kterém je třeba pátrat. Nejčastěji se jedná o zánět, bohužel někdy i o nádor.
Zvětšené lymfatické uzliny, /uzliny
Naléhavost vyhledání lékařské péče
3. prosince 2010
iúrazikrváceníispáleninyizlomeninyiangínaivykloubeníizánět
Naléhavost vyhledání lékařské péče
Úrazy a ostatní poruchy zdraví mají různý stupeň naléhavosti a způsob řešení od technické první pomoci přes hospitalizaci až po rehabilitaci.
Naléhavost vyhledání lékařské péče, /nalehavost_vysetreni
Proč nelze mít svá oblíbená antibiotika
14. května 2008
izánětiimunitaimikroorganizmyiteplotaiangínaialergieiprevenceimoč
Proč nelze mít svá oblíbená antibiotika
Nežádoucí bakterie jsou v lidském těle likvidovány bílými krvinkami. Antibiotika mohou bílým krvinkám pomoci, pokud bakterie dočasně vítězí. To se projevuje rozvojem zánětu.
Proč nelze mít svá oblíbená antibiotika, /antibiotika

Nová elektronická kniha

Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte autora a další rozvoj tohoto webu.

  1. iE-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
  2. iAutomatické aktualizace a přidávání nových článků!
  3. iZajímá Vás e-book?