Úrazy související s pádem z kola
Typické úrazy po pádu z kola jsou různě hluboké plošné oděrky, tržné rány, pohmoždění hrudníku, břicha, kloubů a svalů a zlomeniny dlouhých kostí. Jednotlivé úrazy mají svá specifika, jsou-li způsobeny pádem z kola.
Pádu z kola nelze zcela předejít. Jistě však lze jezdit riskantně nebo opatrně. V zatáčce je možné předpokládat písek na cestě, při rychlé jízdě po silnici z kopce lze v zatáčce očekávat protijedoucí autobus, z pole může vyběhnout zajíc, zpoza zaparkovaných aut dítě… Helma, rukavice a chrániče mohou sice zabránit vzniku mnoha zranění, nepřetržitá ostražitost při jízdě na kole je však podmínkou zdárného dojetí do cíle. Obzvláště tehdy, je-li cyklista účastníkem silničního provozu.
Nejčastějšími příčinami pádů z kola bývá nepozornost a následný smyk, náraz do stojícího vozidla, náraz do právě otevřených dveří auta, střet s jiným cyklistou (typicky při závodech) a střet se zvířetem. V případě sražení cyklisty autem se jedná nejčastěji o levého ze dvou vedle sebe jedoucích cyklistů, nebo o neosvětleného cyklistu v noci.
Plošné odřeniny a jejich závažnost
Nejčastější úrazy související s pádem z kola jsou plošné odřeniny. Při pádu ve větší rychlosti jich bývá více na různých místech těla. Bývají znečištěny (kontaminovány) mikroorganizmy a nečistotami ze silnice.
I zcela nezávažné, zdraví zjevně neohrožující odřeniny je třeba nepodcenit a důkladně je vyčistit (vymýt vodou a kartáčkem). Prach a nečistoty vrostlé do kůže by se jinak staly trvalou hyzdící upomínkou na úraz.
Podle hloubky postižení a podle rozsahu mohou být oděrky různě závažné. Záleží na každém jedinci, jestli se podle svých možností a schopností rozhodne oděrku ošetřit svépomocí, nebo zda se rozhodne vyhledat lékaře.
- Zajímá Vás nová elektronická kniha jako sborník článků tohoto webu?
- i Elektronická kniha
Tržné rány (proražení kůže)
Velmi časté úrazy v souvislosti s pády z kola jsou tržné rány. Nebývají mnohočetné, ale bývají kombinovány s oděrkami (výše). Nejčastěji vznikají nárazem na nějakou hranu, kámen nebo část kola.
Rány vzniklé pádem z kola bývají zhmožděné a znečištěné, protože k nim dochází nárazem na tupý předmět. Takové rány jsou bolestivé, hojí se pomaleji a mají sklon k zánětlivým komplikacím na rozdíl od tržných ran způsobených ostrým předmětem.
Zhmožděné tržné rány většinou vyžadují složitější chirurgické ošetření včetně odstranění zhmožděných tkání a nečistot. Proto je správné, když takto zraněný cyklista vyhledá lékařské ošetření častěji, než kdyby se poranil relativně čistým a ostrým nástrojem.
Pro ošetřování tržných ran platí zásady podrobně popsané v jiných článcích, např. přiložení strip stehu, ošetření poraněného nehtu, ošetření drobného krvavého poranění. Vždy je nutné vyčištění rány, nejlépe vymytí čistou tekoucí vodou. Následně je na zvážení, jestli vyhledat lékaře, nebo jestli ránu nechat zhojit samovolně.
Pohmoždění hlavy, těla a končetin
Vždy je třeba rozlišit prosté pohmoždění od závažného zranění, což mnohdy laicky není možné. K vyloučení závažnějších zranění bývá nutné lékařské vyšetření.
- V současnosti cyklisté užívají helmu, takže dochází častěji pouze k pohmoždění hlavy než k otřesu mozku nebo k ještě závažnějším poraněním hlavy.
- Při nárazu cyklisty do stojícího auta (cyklista se v maximálním záběru nedívá dopředu, ale dolů pod sebe) dochází často k pohmoždění krční páteře, nebo i k jejímu závažnému vykloubení nebo zlomenině.
- V případě pohmoždění břicha nelze laicky vyloučit poranění vnitřních orgánů. Návštěva lékaře (nejlépe chirurga) je proto nezbytná. Po úraze je nutné nepodávat zraněnému jídlo ani nápoje a zajistit dopravu do nemocnice nejlépe záchrankou.
- Pohmoždění hrudní stěny je méně závažné, ale velmi bolestivé onemocnění. Laicky nelze odlišit pohmoždění od zlomeniny žebra – je nutné vyhledat lékaře a diagnózu potvrdit až na základě rentgenu. Pohmožděný hrudník bolí až 6 týdnů, kdežto zlomenina žebra se zhojí a přestane bolet za 3 týdny od úrazu.
- Nárazem na svodidla nebo zábradlí docházívá k pohmoždění svalů, které se projevuje a léčí podobně, jako natažení svalu. Pohmožděný kloub se projevuje a léčí podobně, jak je popsáno u podvrtnutého kotníku.
Pohmoždění po pádu z kola bývají mnohočetná. Je-li zraněný při vědomí a spolupracuje, je třeba vědět o nebezpečích, která mohou na zdánlivě lehký úraz navazovat. V případě zjevně těžkého poranění se řeší úraz přivoláním RLP.
Zlomeniny kostí
Zlomeniny kostí způsobené pádem z kola nejsou ničím odlišné od jiných zlomenin a přistupuje se k nim standardně. S přibývajícím věkem ztrácí kosti pružnost a stávají se křehčími. Starší lidé jsou při pádu navíc méně obratní. Na základě toho se dají nejčastější zlomeniny rozdělit:
- Pádem z kola dochází nejčastěji ke zlomeninám klíční kosti, zápěstí nebo předloktí.
- Staří lidé si často zlomí obratel nebo krček stehenní kosti.
- Dětské zlomeniny v souvislosti s pádem z kola nebývají nijak časté. Jestli však dojde ke zlomenině, nejčastěji si polámou klíční kost nebo předloktí.
- Pomáhají Vám naše články a chcete je mít vždy při sobě?
- i E-book nebo PDF
Poranění nohy vstrčením do drátů kola
Noha vstrčená do drátů kola je zvláštní a bohužel velmi častý úraz malých dětí. Jedná se o závažné oděrky, zhmožděniny a mnohdy i zlomeniny dětských kostí. Zranění vždy vyžaduje vyšetření a ošetření na chirurgii včetně pořízení rentgenu, protože riziko poranění kosti je vysoké.
i Opatrovník veze malé dítě bez pevných opěrek pro nohy (na řidítkách, na nosiči, na štangli, případně na sedátku pro děti). Na každé nerovnosti dítě zavrávorá a při pokusu o vyrovnání rovnováhy může vstrčit nohu do drátů kola. Tím dojde k nepříjemnému poranění nejčastěji nohy, hlezna nebo paty.
Dítě by nemělo být nikdy vezeno na kole bez opěrek pro nohy. Moderní sedačky jsou konstruovány tak, aby k tomuto úrazu nemohlo dojít. Při objevení starého nevybaveného kola dítě touží po svezení (nejčastěji na návštěvě) a scénář úrazu je nasnadě.
Článek odpovídá na následující otázky
Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.
- Jaké jsou nejčastější příčiny pádu z kola?
- K jakým úrazům dochází při pádu z kola?
- Čím jsou zvláštní tržné rány způsobené pádem z kola?
- Čím může být nebezpečné pohmoždění břicha?
- Jaká je příčina zranění nohy vstrčené do drátů dítěte vezeného na kole?
Přispějte na tento web
Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.
Související články
Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.
- 16. června 2008
- imikroorganizmyiantibiotikaizánětikrevihygienainevolnostizvracení
- Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka
- Bakterie a celé bakteriální kmeny jsou pro lidské tělo prospěšné, pokud se vyskytují na příslušných místech. Jakmile se však dostanou, kam nepatří, mohou způsobit nemoc. Přirozená bakteriální flóra bývá vždy narušena užíváním antibiotik.
- Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka, /bakterie
- 3. listopadu 2012
- iporaněníiúrazikrváceníikůže-podkožíipohybizánět
- Odřeniny – proč je nutné mechanicky vyčistit oděrku
- Plošné oděrky vznikají nejčastěji při různých sportovních aktivitách. Jejich důsledné mechanické vyčištění je důležitým krokem léčení. Nečistoty vrostlé do kůže by se jinak staly trvalou hyzdící vzpomínkou na úraz.
- Odřeniny – proč je nutné mechanicky vyčistit oděrku, /odreniny_neboli_oderky
- 3. prosince 2010
- iúrazikrváceníispáleninyizlomeninyiangínaivykloubeníizánět
- Naléhavost vyhledání lékařské péče
- Úrazy a ostatní poruchy zdraví mají různý stupeň naléhavosti a způsob řešení od technické první pomoci přes hospitalizaci až po rehabilitaci.
- Naléhavost vyhledání lékařské péče, /nalehavost_vysetreni
- 7. dubna 2014
- izánětiteplotaiimunitaipoceníiantibiotikaialergieiúraz
- Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
- Různé druhy zánětů mají různý průběh a vývoj, různé příčiny a projevy. Podle druhu a vývoje zánětu je třeba proti němu někdy intenzivně bojovat, jindy je lépe ponechat zánětu přirozený průběh a někdy jej dokonce podporovat.
- Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat, /vyvoj_zanetu
- 22. ledna 2008
- ikůže-podkožíiúraziporaněníikrváceníiprvní pomocimikroorganizmyizánětipohyb
- Drobná krvavá poranění
- Správné ošetření drobného poranění zkracuje dobu léčení, šetří bolest a pomáhá předcházet zánětlivým komplikacím. Rána by měla být ošetřena do 6 hodin od úrazu.
- Drobná krvavá poranění, /poraneni
- 24. října 2011
- iúraziprvní pomociporaněníikrváceníipohybižlázaialergie
- Ošetření kožní rány náplasťovým stehem
- Kožní ránu lze po ošetření zafixovat náplasťovým stehem. Náplasťový steh může v takovém případě plnohodnotně nahradit klasický chirurgický steh (který zanechává jizvu) nebo plastický steh (který nelze použít vždy).
- Ošetření kožní rány náplasťovým stehem, /naplastovy_steh
- 30. listopadu 2011
- inehetiúrazistrachikrváceníizánětizlomeniny
- Nejčastější poranění nehtu
- Úrazy nehtů bývají pro domnělou malichernost podceňované a ze strachu z bolestivosti ošetření zanedbávané. Neošetřená poranění nehtů však vedou ke zbytečným doživotním deformitám.
- Nejčastější poranění nehtu, /poraneni_nehtu
- 11. září 2008
- imozek-nervyiporucha vědomíinevolnostizvraceníiporaněníibouleikreviúraz
- Otřes mozku nebo jen pohmoždění hlavy
- Pohmoždění hlavy jako takové lékařské vyšetření nevyžaduje. Po takovém poranění je potřeba rozlišit, zda se jedná jen o pohmoždění hlavy nebo o otřes mozku, a jak se ve kterém případě zachovat. Veškeré následující příznaky svědčí o otřesu mozku a vyžadují lékařské vyšetření.
- Otřes mozku nebo jen pohmoždění hlavy, /otres_mozku
- 31. ledna 2011
- iúrazicévyikrevizvraceníiporucha vědomí
- Poúrazové krvácení do hlavy
- Po úrazu hlavy může po určité bezpříznakové době vzniknout chronický subdurální hematom. Jeho záludnost spočívá v plíživém nástupu potíží, které si pacient často sám vůbec neuvědomuje.
- Poúrazové krvácení do hlavy, /subduralni_hematom
- 20. listopadu 2008
- ipohybirehabilitaceineúrazovéiúraziprochlazeníiprevence
- Příčiny a léčba bolestí v zádech
- Je přímá souvislost mezi bolestmi v zádech, nepřiměřenou fyzickou aktivitou, zpocením a následným prochlazením zad a to nejčastěji v oblasti bederní nebo krční páteře.
- Příčiny a léčba bolestí v zádech, /bolesti_v_zadech
- 28. února 2010
- iporucha vědomíiinfarkticévyiprvní pomociúrazizlomeniny
- Rychlá lékařská pomoc
- Úkolem rychlé lékařské pomoci (záchranky) je záchrana lidí v ohrožení života. Záchranka nenahrazuje lékařskou službu první pomoci (pohotovost) a není na takovou práci ani prostorově ani technicky vybavena.
- Rychlá lékařská pomoc, /zachranka
- 30. prosince 2009
- iúrazipohyb
- Natažení nebo natržení svalu
- Natažení svalu nelze od jeho natržení laicky rozeznat. Rozdíl v léčení je zásadní, a proto je vhodné vyhledat odborné vyšetření. Natažení nebo natržení svalu je úraz ponejvíce mužů středního věku.
- Natažení nebo natržení svalu, /poraneni_svalu
- 23. prosince 2009
- ikloubivykloubeníiúrazipohyb
- Vyvrtnutí a podvrtnutí kotníku
- Vyvrtnutí či podvrtnutí kotníku je častý úraz převážně mladých lidí a sportovců. Závažnost úrazu není vysoká. Panují však nejasnosti o tom, zda a kdy vyhledat lékařské vyšetření. A existují různé možnosti léčení.
- Vyvrtnutí a podvrtnutí kotníku, /vyron_kotniku
- 22. října 2009
- izlomeninyiúraziporaněníikrváceníipohybirehabilitace
- Projevy zlomenin kostí
- Zlomeninou se rozumí porušení kontinuity kosti. Jedná se o nalomení, prasklinu, zlomeninu s posunem nebo bez posunu, roztříštění, rozdrcení kosti či vpáčení kosti. Rozpoznání zlomeniny kosti a správné poskytnutí první pomoci zabrání vzniku šoku a komplikací.
- Projevy zlomenin kostí, /zlomeniny
- 22. června 2009
- iporaněníibolestiseniořiiúrazizlomeninyipohyb
- Typické stařecké zlomeniny
- Kosti se ve stáří stávají křehké a málo pevné. Mohou se tedy lámat i při velice malém násilí. To je způsobeno ztrátou chrupavčité složky v kostech, později i ztrátou pevné kostěné složky (takzvané řídnutí kostí).
- Typické stařecké zlomeniny, /starecke_zlomeniny
- 9. června 2009
- izlomeninyidětiiúraziporaněníipohybiprvní pomoc
- Zvláštnosti dětských zlomenin
- Většina dětských zlomenin se hojí dobře, rychle a bez trvalých následků, snad jen s výjimkou zlomenin lokte. Dětské zlomeniny bývají někdy laicky těžko rozpoznatelné.
- Zvláštnosti dětských zlomenin, /detske_zlomeniny
- Zobrazit články podle štítku
- izvracení izvíře ižlučník izlomeniny ižláza izhoubné izdravý životní styl izánět ižaludek ivykloubení iuzliny iúraz itočení hlavy iteplota itekutiny istřevo istrava-zažívání istrach isrdce ispáleniny isenioři iříhání irehabilitace iprvní pomoc iprůjem iprochlazení iprevence ipřehřátí iporucha vědomí iporanění ipohyb ipocení inezhoubné inevolnost ineúrazové inehet inádory imýty imozek-nervy imoč imikroorganizmy ilátková výměna ikůže-podkoží ikrvácení ikrev ikolaps ikloub ikašel ijed iinfarkt iimunita ihygiena idýchání iděti icukrovka icévy ibřicho iboulička iboule ibolest iantibiotika iangína ialergie
Nová elektronická kniha
Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte autora a další rozvoj tohoto webu.
- iE-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
- iAutomatické aktualizace a přidávání nových článků!
- iZajímá Vás e-book?