Záludnost poranění sleziny u dětí

Poranění sleziny může být velmi zákeřným úrazem. Přes relativní nenápadnost rozvoje příznaků může zraněná slezina ohrozit nemocného na životě. Operace poraněné sleziny včetně jejího odstranění naštěstí nevede následně k poruchám zdraví.

  • iAutor: Jaroslav Pavelka
  • iDatum vytvoření: 19. prosince 2012
 

Slezina je bohatě prokrvený křehký orgán uložený ve vazivovém pouzdře v dutině břišní (v levém podžebří). Podílí se na rozvoji imunity, obměně krvinek, tvorbě protilátek a slouží jako rezervoár krve. Přesto, že slezina plní důležitou funkci v lidském těle, nebyly popsány závažnější poruchy zdraví v souvislosti s poúrazovou ztrátou sleziny.

i V povědomí lidí je slezina coby neškodné „píchání v levém boku“ v dětství při běhání. Píchání je způsobeno stažením sleziny po jejím vyprázdnění (vyplavení rezervy krve ze sleziny) při fyzické zátěži.

Zdaleka nejčastěji jsou poraněním sleziny postiženy děti, ale i v dospělosti je poranění sleziny potenciálně život ohrožujícím úrazem. Život člověku zachrání pouze včasná operace po stanovení správné diagnózy.

Nejčastější příčiny poranění sleziny

K poranění sleziny dochází typicky při autonehodách – při prudkém nárazu na volant u aut bez airbagů (v případě přímého násilí na levý bok). K poranění sleziny dochází rovněž při pádech z výšky. Ani při různých sportovních úrazech není poranění sleziny výjimkou. Ošetřující lékař na poranění sleziny vždy myslí v souvislosti s mírou násilí v rámci otevřeného nebo tupého poranění nebo jen pohmoždění břicha nebo dolních žeber vlevo.

Obzvláště u dětí (v dospělosti pouze výjimečně) však může dojít k poranění sleziny působením pouze velmi malého násilí, mnohdy jen prostým uhozením do levého boku. Mechanizmus úrazu ani síla působícího násilí zdaleka neukazují na to, že by se mohlo jednat o závažné poranění břicha.

i Jestliže se běžící dítě uhodí do levého boku o roh nábytku, který je právě ve výšce jeho dolních žeber (např. školní lavice nebo stůl), může si poranit slezinu. Dítě zdánlivě nevýznamnému úrazu nevěnuje pozornost a klidně pokračuje v zábavě.

Projevy poranění sleziny

Poranění sleziny se dělí na jednodobé a dvoudobé. V obou případech vzniká (jednou dříve, podruhé později) život ohrožující krvácení s následným šokovým stavem. Příznaky šokového stavu jsou rychlá srdeční akce (rychlý tlukot srdce), pokles krevního tlaku, opocení, bledost, slabost, chlad končetin a následně kolaps, porucha vědomí a smrt.

  1. Jednodobé poranění sleziny vznikne při úplném roztržení tkáně sleziny i s jejím pouzdrem. Záhy dochází ke krvácení do dutiny břišní a k rozvoji šokového stavu z krevní ztráty. Taková poranění bývají velmi dramatická.
  2. Dvoudobé poranění sleziny vznikne při drobném poranění.
    1. V první době dojde vlivem zdánlivě malicherného úrazu pouze k natržení tkáně a k drobnému krvácení uvnitř sleziny. Pouzdro sleziny tedy není úrazem roztrženo. Zvětšující se krevní výron postupně pouzdro napíná. Projevy úrazu nemusejí být zpočátku žádné. Během dnů vzniká neurčitá bolest nebo tlak v levém podžebří, bolest často vystřeluje do levého ramene.
    2. Jestliže v tomto stádiu vývoje úrazu není pacient vyšetřen a není stanovena správná diagnóza, může ve druhé době dojít k prasknutí pouzdra se stejně dramatickým krvácením do dutiny břišní, jako u jednodobého poranění.

Na opožděné krvácení dvoudobého poranění sleziny může pacient (typicky dítě) bohužel poměrně snadno zemřít. Příznaky mohou být podceněny a souvislost s několik dnů starým a mnohdy již zapomenutým drobným úrazem nemusí být zřejmá.

Potvrzení diagnózy a léčba poraněné sleziny

V případě rozvoje příznaků šokového stavu je nutné bránit dalšímu rozvoji šoku a zajistit bezprostřední transport do nemocnice nejlépe formou RLP. Čím dříve je zahájeno léčení, tím vyšší je naděje na úspěch léčby.

Zatímco diagnózna jednodobého poranění sleziny bývá zřejmá, u dvoudobého poranění je důležité najít souvislost mezi současnými potížemi a nedávným úrazem. Ultrazvukové vyšetření břicha nejlépe potvrdí nebo vyloučí diagnózu lékaře po základním laboratorním vyšetření. Někdy je výhodnější CT břicha, které se ostatně u podezření na poranění dutiny břišní provádí rutinně.

U případů, kdy je přítomen jen malý krevní výron a pouzdro sleziny je nepoškozeno se postupuje konzervativně – postačuje klid a sledování na lůžku v rámci hospitalizace. Pacient je opakovaně kontrolován lékařem, ultrazvukem je sledován vývoj krevního výronu. Při postupném vstřebávání a zmenšování krevního výronu může být pacient za několik dnů uzdraven a bez operace propuštěn domů.

Při rozsáhlejším natržení či roztržení sleziny je léčba primárně chirurgická. Při klasické břišní operaci se trhlina zaceluje speciálním tkáňovým lepidlem, nebo se slezina dle stupně poškození částečně či kompletně odstraňuje.

Lidské tělo je tak dokonalé, že se dokáže se ztrátou sleziny samo vyrovnat. Po ztrátě sleziny totiž přebírají její funkci jiné orgány, které ji dokážou téměř plně nahradit. Zajímavostí z medicínského pohledu je fakt, že člověk po ztrátě sleziny se může klidně stát dárcem krve.

  • iTato část byla upravena dne 23. prosince 2012

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

  1. Jaké jsou příznaky šokového stavu?
  2. V čem spočívá záludnost dvoudobého poranění sleziny?
  3. Čím je způsobeno píchání v boku při běhu u dětí?
  4. Kde je uložena slezina a k čemu slouží?
  5. Jaké jsou možnosti léčení poraněné sleziny?
  • iAutor: Jaroslav Pavelka
  • iDatum vytvoření: 19. prosince 2012

Přispějte na tento web

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Obranyschopnost organizmu
1. června 2008
izdravý životní styliprevenceialergieimikroorganizmyiantibiotikaizánět
Obranyschopnost organizmu
Imunita je obrana organizmu proti cizí škodlivině. V průběhu života se imunita mění. Lze ji podpořit zdravým způsobem života nebo naopak oslabit nadměrným užíváním léků, zejména antibiotik.
Obranyschopnost organizmu, /imunita
Naléhavost vyhledání lékařské péče
3. prosince 2010
iúrazikrváceníispáleninyizlomeninyiangínaivykloubeníizánět
Naléhavost vyhledání lékařské péče
Úrazy a ostatní poruchy zdraví mají různý stupeň naléhavosti a způsob řešení od technické první pomoci přes hospitalizaci až po rehabilitaci.
Naléhavost vyhledání lékařské péče, /nalehavost_vysetreni
Úrazy související s pádem z kola
20. listopadu 2012
iúraziporaněníikrváceníizlomeninyiseniořiidětiipohybibřicho
Úrazy související s pádem z kola
Typické úrazy po pádu z kola jsou různě hluboké plošné oděrky, tržné rány, pohmoždění hrudníku, břicha, kloubů a svalů a zlomeniny dlouhých kostí. Jednotlivé úrazy mají svá specifika, jsou-li způsobeny pádem z kola.
Úrazy související s pádem z kola, /pady_z_kola
Rozpoznání a závažnost srdečního infarktu
12. května 2008
isrdceikreviporucha vědomíicévyicukrovkaiprevenceibřicho
Rozpoznání a závažnost srdečního infarktu
Srdeční infarkt neboli infarkt myokardu (česky záhať srdečního svalu) patří mezi civilizační choroby. Rozpoznání infarktu a bezodkladné zahájení masáže srdce zachrání život. Včasné další léčení může vrátit pacienta do plného zdraví.
Rozpoznání a závažnost srdečního infarktu, /srdecni_infarkt
Měření a vyhodnocení krevního tlaku
27. března 2008
isrdceicévyikreviprevenceizdravý životní stylitlakoměritočení hlavy
Měření a vyhodnocení krevního tlaku
Opakovaně naměřené hodnoty krevního tlaku se liší. Závisí nejen na zdravotním stavu, ale i na podmínkách měření.
Měření a vyhodnocení krevního tlaku, /krevni_tlak
Normální tělesná teplota, horečka, podchlazení
2. října 2008
iteplotaiprochlazeníipřehřátíipoceníinevolnostitočení hlavyitekutinyimočimikroorganizmy
Normální tělesná teplota, horečka, podchlazení
Tělesná teplota se mění podle fyzické aktivity organizmu. Stoupá nebo klesá vlivem zevního prostředí a stoupá při některých onemocněních.
Normální tělesná teplota, horečka, podchlazení, /teplota
První pomoc při kolapsu
16. března 2008
iporucha vědomíimozek-nervyikolapsiprevenceiprvní pomocicukrovka
První pomoc při kolapsu
Mdloba je způsobena nedostatečným okysličením mozku, a to nejčastěji z důvodu poklesu krevního tlaku. Oživování (resuscitace) zkolabovaného je nutné jen výjimečně.
První pomoc při kolapsu, /kolaps
Rychlá lékařská pomoc
28. února 2010
iporucha vědomíiinfarkticévyiprvní pomociúrazizlomeniny
Rychlá lékařská pomoc
Úkolem rychlé lékařské pomoci (záchranky) je záchrana lidí v ohrožení života. Záchranka nenahrazuje lékařskou službu první pomoci (pohotovost) a není na takovou práci ani prostorově ani technicky vybavena.
Rychlá lékařská pomoc, /zachranka
Dárcovství krve, krevní plazmy a kostní dřeně
25. května 2009
ikrevistrava-zažíváníistrachinevolnostiporucha vědomíikolapsizhoubnéihygienaiděti
Dárcovství krve, krevní plazmy a kostní dřeně
Darovat krev může dospělý člověk, který neměl infekční žloutenku, jeho hmotnost je vyšší než 50 kg a cítí se být zdráv. Dárce je vyšetřen a jeho krev bude užita k návratu zdraví nebo k záchraně jiného života. Chybějící krev je v těle dárce obnovena za 72 hodin.
Dárcovství krve, krevní plazmy a kostní dřeně, /darovani_krve

Nová elektronická kniha

Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte autora a další rozvoj tohoto webu.

  1. iE-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
  2. iAutomatické aktualizace a přidávání nových článků!
  3. iZajímá Vás e-book?