Kdy a jak zahájit oživování
V případě vyhasnutí základních životních funkcí zachrání život neodkladné zahájení srdeční masáže ještě před příjezdem lékaře.
Oživování (resuscitace) je náhrada vymizelých nebo snížených základních životních funkcí, tj. akce srdeční a dýchání. Nejčastější příčiny vymizení základních životních funkcí jsou:
- úraz hlavy,
- vdechnutí cizího tělesa,
- poranění elektrickým proudem,
- tonutí,
- srdeční infarkt a
- těžká otrava.
Rozpoznání vymizení základních životních funkcí
V případě zástavy srdeční akce a bezdeší je třeba neprodleně zahájit oživování.
- Zástava srdce
- Vymizení tepu na velkých tepnách (po stranách krku) nebo vymizení normálně hmatného úderu srdečního hrotu pod levým prsem.
- Zástava dechu
- Chybí dýchací pohyby patrné pohledem (v nádechu se zvedá hrudník u žen a břicho u mužů) a není cítit dech na přiložených hřbetech prstů k ústům a nosu postiženého.
Celkově bledý obličej nabývá nádech domodra. Zvláště modrají rty, nos, uši a brada. Barva se mění z důvodu vyčerpání zásoby kyslíku v krvi. Původně okysličená krev byla jasně červená a dávala přirozenou barvu sliznicím a prosvítala i kůží. Vyčerpáním kyslíku krev tmavne.
i Zkolabovaný člověk se zachovanými základními životními funkcemi (to je dýchání a akce srdeční) resuscitaci nepotřebuje. Jeho rty mají normální barvu.
- Líbí se Vám naše články a chcete podpořit autora koupí e-booku?
- i Podpořit autora
Proces oživování při vymizení základních životních funkcí
Proces oživování při zástavě srdeční akce a bezdeší spočívá v uvolnění dýchacích cest a popřípadě v následné resuscitaci.
Základním úkonem v procesu oživování je uvolnění dýchacích cest a vyprázdnění dutiny ústní. Záklon hlavy, předsunutí dolní čelisti nebo prosté povytažení jazyka z úst často způsobí, že postižený začne sám dýchat. Život je zachráněn, čímž resuscitace končí. K uchopení jazyka a vyprázdnění ústní dutiny dobře poslouží například kapesník nebo cíp košile.
Trvá-li bezvědomí, ale postižený sám dýchá a bije mu srdce, je vhodné jej uložit na bok do tzv. stabilizované polohy. Trvá-li bezdeší a chybí srdeční akce, následuje resuscitace v posloupnosti 2 vdechy a 30 stlačení hrudníku. Správné stačení hrudníku je důležitější, protože částečně nahrazuje i vdechy.
- Masáž srdeční: zachránce uloží jednu svou dlaň přes druhou a zachraňovanému stlačuje hrudník uprostřed prsní kosti rychlostí asi 70krát za minutu. Včasná srdeční masáž je při oživování mnohem podstatnější než dýchání z úst do úst.
- Dýchání z úst do úst: jedna ruka drží za krkem hlavu v záklonu a druhá ruka uzavře chřípí nosu, následuje vdechnutí do úst zachraňované osoby (dětem je nutné vdechovat do úst a nosu zároveň).
i Podstatné je, zahájit resuscitaci co nejdříve. Do 2 minut zahájené oživování má 90% naději na úspěch, ta se postupem času snižuje, po 10 minutách je šance již jen asi 10%. U podchlazeného člověka je naděje na úspěch i po delším čase.
Proces oživování při kolapsu
Člověk upadne do bezvědomí v případě poruchy funkce mozku. Nejčastější a zároveň nejjednodušší porucha vědomí je mdloba neboli kolaps způsobená nedostatečným prokrvením mozku z důvodu náhlého snížení krevního tlaku.
V takovém případě u ležícího člověka postupujeme uvolněním dýchacích cest a pozvednutím dolních končetin do výšky. To podpoří prokrvení mozku. Pak už jen postačí vyčkat, až se postižený postupně probere k plnému vědomí (klidně dýchá, srdce mu tluče).
Článek odpovídá na následující otázky
Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.
- Co jsou základní životní funkce?
- Čím se zahajuje proces oživování?
- Proč je srdeční masáž důležitější než dýchání?
- Proč zkolabovaný člověk nemá být resuscitován?
Přispějte na tento web
Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.
Související články
Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.
- 11. září 2008
- imozek-nervyiporucha vědomíinevolnostizvraceníiporaněníibouleikreviúraz
- Otřes mozku nebo jen pohmoždění hlavy
- Pohmoždění hlavy jako takové lékařské vyšetření nevyžaduje. Po takovém poranění je potřeba rozlišit, zda se jedná jen o pohmoždění hlavy nebo o otřes mozku, a jak se ve kterém případě zachovat. Veškeré následující příznaky svědčí o otřesu mozku a vyžadují lékařské vyšetření.
- Otřes mozku nebo jen pohmoždění hlavy, /otres_mozku
- 2. prosince 2008
- ikašelidýcháníizánětimikroorganizmyiteplotaibřichoiporanění
- Kdy kašlání potlačovat a kdy podporovat
- Každý kašel je dobré nejprve pojmenovat. Výprava do lékárny pro lék proti kašli není vždy účelným řešením potíží. Častěji pomůže lék k uvolnění průdušek, který naopak účinné odkašlání podpoří.
- Kdy kašlání potlačovat a kdy podporovat, /kasel
- 12. května 2008
- isrdceikreviporucha vědomíicévyicukrovkaiprevenceibřicho
- Rozpoznání a závažnost srdečního infarktu
- Srdeční infarkt neboli infarkt myokardu (česky záhať srdečního svalu) patří mezi civilizační choroby. Rozpoznání infarktu a bezodkladné zahájení masáže srdce zachrání život. Včasné další léčení může vrátit pacienta do plného zdraví.
- Rozpoznání a závažnost srdečního infarktu, /srdecni_infarkt
- 16. března 2008
- iporucha vědomíimozek-nervyikolapsiprevenceiprvní pomocicukrovka
- První pomoc při kolapsu
- Mdloba je způsobena nedostatečným okysličením mozku, a to nejčastěji z důvodu poklesu krevního tlaku. Oživování (resuscitace) zkolabovaného je nutné jen výjimečně.
- První pomoc při kolapsu, /kolaps
- Zobrazit články podle štítku
- izvracení izvíře ižlučník izlomeniny ižláza izhoubné izdravý životní styl izánět ižaludek ivykloubení iuzliny iúraz itočení hlavy iteplota itekutiny istřevo istrava-zažívání istrach isrdce ispáleniny isenioři iříhání irehabilitace iprvní pomoc iprůjem iprochlazení iprevence ipřehřátí iporucha vědomí iporanění ipohyb ipocení inezhoubné inevolnost ineúrazové inehet inádory imýty imozek-nervy imoč imikroorganizmy ilátková výměna ikůže-podkoží ikrvácení ikrev ikolaps ikloub ikašel ijed iinfarkt iimunita ihygiena idýchání iděti icukrovka icévy ibřicho iboulička iboule ibolest iantibiotika iangína ialergie
Nová elektronická kniha
Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte autora a další rozvoj tohoto webu.
- iE-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
- iAutomatické aktualizace a přidávání nových článků!
- iZajímá Vás e-book?