Zánět červovitého přívěsku slepého střeva
Mnohotvárnost příznaků zánětu červovitého přívěsku slepého střeva (hovorově slepák) bývá příčinou komplikací nebo zanedbání jeho léčení. V případě nejasných bolestí břicha je třeba vyhledat odborného lékaře (chirurga).
Toto onemocnění je řazeno mezi náhlé příhody břišní. To znamená, že nejčastějším řešením bývá operace. Přestože se jedná o známé a běžné chirurgické onemocnění, bývá doprovázeno řadou nejasností, chyb, omylů a bohužel někdy končívá i tragicky. Důvodem je značná mnohotvárnost příznaků v začátku i v průběhu onemocnění.
Tenké střevo ústí do tlustého střeva v pravém podbřišku. To však neplatí vždy! Spodní část tlustého střeva se nazývá slepé střevo a z něj vychází červovitý přívěsek (appendix vermiformis). Apendix však odstupuje jakýmkoli směrem! Tento přívěsek je ten, který se může zanítit. Laicky se nazývá jako slepák, správně zánět červovitého přívěsku slepého střeva neboli apendicitida (z latinského appendicitis).
Počáteční příznaky zánětu slepého střeva
Pro zánět přívěsku slepého střeva neexistují žádné typické příznaky. Mohou být zcela nenápadné nebo náhle vzplanou v plné síle a mohou trvat stejně tak hodinu jako celé dny.
Zánět může začít tak, že zdravý člověk večer usne a v noci jej probudí prudká nesnesitelná bolest břicha. Může také začít jako občasné pobolívání břicha, které vždy po určité době samo ustane. Umístění bolesti bývá různé, nejčastěji kolem pupku. Do pravého podbřišku se bolest stěhuje spíše později.
Počátek zánětu se může projevovat také pouze pocitem zažívací nepohody, nepopsatelným pocitem že je cosi v nepořádku (střevní diskomfort). Nevolnost nebo zvracení bývá častým doprovodným znakem zánětu stejně jako nechutenství. Průjem se objevuje spíše výjimečně a teplota bývá často normální nebo jen lehce zvýšená. Popsané příznaky se mohou vyskytovat jednotlivě nebo se jakkoli kombinovat.
- Líbí se Vám naše články a chcete podpořit autora koupí e-booku?
- Podpořit autora
Pozdější příznaky apendicitidy
Počáteční příznaky mohou být podceněny nebo přehlédnuty. Zánětlivé změny se pak mohou dále rozvíjet a soubor příznaků se začne měnit.
Zanícený přívěsek může kdykoli:
- odumřít včetně nervových zakončení a tím náhle přestat bolet (chirurgické rčení: „mrtvý červ nebolí“) a následně
- prasknout, kdy se střevní obsah vylije do dutiny břišní. Pak se vyvíjí místní nebo celkový velmi bolestivý zánět pobřišnice (blány, která vystýlá dutinu břišní).
Bolesti se mohou stupňovat a bolí každý pohyb. Pacient nemůže chodit a hledá úlevovou polohu – drží se v předklonu, dítě si sedá na bobek. Tehdy je většinou vysoká teplota, bolí pravý podbřišek nebo celé břicho (podle místa a ohraničení zánětu). Stav je závažný a stále se zhoršuje. Pacient je ohrožen na životě.
Vývoj, léčení a komplikace apendicitidy
Zánět může pokročit a stát se zřejmým. Pak vyřeší problém operace – odstranění červovitého přívěsku slepého střeva (appendectomie). Plánovaná appendectomie je preventivní odstranění třeba i nezměněného apendixu v případě opakovaných bolestí břicha a nejistých výsledků vyšetření. Provádí se z důvodu předejití komplikacím.
- Dlouhodobé a opakované potíže mohou vést ke změnám v okolí apendixu. Může vzniknout souvislost mezi onemocněním apendixu, vaječníkem a vejcovodem (většinou vpravo).
- Může vzniknout souvislost mezi apendixem a pravým močovodem.
- Vzniklé srůsty po opakovaných zánětech mohou negativně ovlivnit trávení.
Zánět však může také zůstat v počátečním stádiu a časem samovolně ustoupit. Přiložený studený obklad na pravý podbřišek může ústup zánětu podpořit (takzvané „rozhánění slepáku“).
Ke stanovení diagnózy je většinou nutné opakované vyšetření odborným lékařem. Někdy pomůže odběr a vyhodnocení krve a moči (laboratorní vyšetření), rentgen, ultrazvuk neboli sonograf, CT (počítačový tomograf, hovorově „cétéčko“) nebo MR (magnetická rezonance).
Článek odpovídá na následující otázky
Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.
- V čem spočívá záludnost zánětu apendixu?
- Jaká bolest doprovází zánět apendixu?
- Jakou mívá pacient při zánětu apendixu teplotu?
- Pro co svědčí náhlý ústup bolestí břicha při podezření na apendicitidu?
- Za jakých podmínek je vhodná plánovaná operace apendixu?
Zpětná vazba
- Byl pro Vás tento článek přínosný?
Související články
Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.
- 1. září 2009
- zdravý životní stylstrava-zažívánížlázažlučníkžaludekbřichotekutiny
- Stravovací návyky a trávicí systém
- Zdravý člověk má obrovské rezervy, může jíst a pít kdykoli a cokoli a trávení nevnímá. V případě vyčerpání rezerv a pocitu potíží v souvislosti s jídlem je třeba pátrat ve stravovacích návycích dříve, než začít užívat léky podporující trávení.
- Stravovací návyky a trávicí systém, /zdrave_traveni
- 16. února 2013
- nevolnostzvraceníbřichostrava-zažívánínádoryzhoubnécévy
- Střevní neprůchodnost bývá komplikací jiné choroby
- Střevní neprůchodnost (laicky zauzlení střev) je stav, při kterém dochází k zástavě posunu střevního obsahu v trávicím traktu. Nemocný velmi nepříjemně vnímá nadýmání, zástavu odchodu větrů a stolice a později i zvrací.
- Střevní neprůchodnost bývá komplikací jiné choroby, /ileus
- 9. listopadu 2007
- žlučníkbřichoříhánízvracenístrava-zažíváníprevencezánětstrach
- Prevence a léčba žlučových kamenů
- Žlučové kameny vznikají špatnými stravovacími návyky – zejména zapíjením jídla vodou. Operace žlučníku tvorbu dalších žlučových kamenů nezastaví. Jejich tvorbě zamezí až změna stravovacích návyků.
- Prevence a léčba žlučových kamenů, /zlucove_kameny
- 10. září 2009
- zvracenínevolnostžaludekstrava-zažíváníjedzdravý životní stylbřicho
- Zvracení, průjem, škytání a větry
- Některé jinak přirozené projevy trávení mohou být za určitých podmínek obtěžující. Všechny lze ovlivnit změnou stravovacích návyků.
- Zvracení, průjem, škytání a větry, /travici_potize
- 5. října 2007
- rakovinamýtystrachnádoryzhoubnéuzlinykrvácenízvracení
- Mýtus o urychlení rakoviny operací
- Rakovina je tím lépe léčitelná, čím dříve je odhalena. Naopak odklad lékařského vyšetření může způsobit závažné nenapravitelné poruchy zdraví, kdy už pacientovi nelze pomoci ani operací.
- Mýtus o urychlení rakoviny operací, /mytus_o_rakovine
- 2. října 2008
- teplotaprochlazenípřehřátípocenínevolnosttočení hlavytekutinymočmikroorganizmy
- Normální tělesná teplota, horečka, podchlazení
- Tělesná teplota se mění podle fyzické aktivity organizmu. Stoupá nebo klesá vlivem zevního prostředí a stoupá při některých onemocněních.
- Normální tělesná teplota, horečka, podchlazení, /teplota
- Zobrazit články podle štítku
- zvracení zvíře žlučník zlomeniny žláza zhoubné zdravý životní styl zánět žaludek vykloubení uzliny úraz točení hlavy teplota tekutiny střevo strava-zažívání strach srdce spáleniny senioři říhání rehabilitace první pomoc průjem prochlazení prevence přehřátí porucha vědomí poranění pohyb pocení nezhoubné nevolnost neúrazové nehet nádory mýty mozek-nervy moč mikroorganizmy látková výměna kůže-podkoží krvácení krev kolaps kloub kašel jed infarkt imunita hygiena dýchání děti cukrovka cévy břicho boulička boule bolest antibiotika angína alergie
Nová elektronická kniha
Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte autora a další rozvoj tohoto webu.
- E-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
- Automatické aktualizace a přidávání nových článků!
- Zajímá Vás e-book?