Spolknuté nebezpečné a ostré předměty

Spolknutý ostrý předmět většinou nezpůsobí žádné potíže a bez problémů projde zažívacím traktem. Potíže může způsobit spíše větší předmět, který nemusí projít zúženými místy zažívacího traktu. Nejzávažnější poranění způsobí spolknutá kyselina nebo zásada.

  • iAutor: Jaroslav Pavelka
  • iDatum vytvoření: 30. dubna 2009
 

Spolknuté ostré předměty většinou potíže nezpůsobí

Ostré předměty mohou poranit při kousání jazyk a dutinu ústní. To se stává výjimečně. Při mělnění potravy jsou totiž záhy zjištěny a se stravou vyplivnuty. Eventuální poranění ústní dutiny nebývá vážné.

Při polykání mohou ostré předměty poranit hrtan nebo jícen. Známé je poranění rybí kostí. Mnohem častější a méně známé je však poranění kuřecí kostí, které bývá spojeno s hltavým způsobem jídla. Kost v dutině ústní zbrklý jedlík podcení a spolkne spolu se soustem. Takové poranění jícnu může být závažné.

Spolknutí ostrých předmětů jako jsou střepy, hřebíky nebo špendlíky v žaludku ani ve střevech nezpůsobí žádné potíže. Stěna střevní uhne před hrotem špendlíku podobně, jako se nepodaří napíchnout žížalu na mokré hladké podložce. Špendlík se ve střevě vždy otočí hlavičkou napřed a putuje spolu se stravou zažívacím traktem a vyjde se stolicí.

i Stěna žaludku nebo střeva nebývá hrotem ani ostřím střepu poraněna! Plochý střep nebo ostří žiletky by mohly teoreticky poranit až konečník při stolici.

Spolknuté velké sousto může uvíznout v jícnu

Mnohem závažnější je spolknutí velkého sousta. Špatně rozmělněné sousto nedostatečně promísené slinami může uvíznout v jícnu. Typicky to bývá suchý včerejší rohlík nebo kus tuhého masa.

Vzniklá bolest je nejprve pálivá a je doprovázena sliněním. Po určité době se sousto většinou uvolní a sklouzne do žaludku. K tomu většinou pomůže doušek vody.

Jestliže se sousto neuvolní, tak přetrvává tlak za hrudní kostí a nadměrné slinění. V takovém případě je nutné sousto uvolnit endoskopem. Endoskop je speciální přístroj, kterým lze vidět a ošetřovat uvnitř tělních dutin.

Spolknutí předmětů u dětí

Spolknutá náušnice nebo podobný předmět dětem žádné potíže nezpůsobí. Teoreticky by mohla být nebezpečná určitá baterie, kdyby došlo k narušení jejího kovového obalu, protože by její obsah mohl být zdraví škodlivý.

Velmi časté je u dětí také spolknutí mince. Do průměru 23 milimetrů (pětikoruna) mince většinou projdou traktem. Větší mince může uvíznout v žaludku, tedy neprojde do střeva. Pak je nutné ji odstranit endoskopicky (popsáno výše). Další místo, kde může mince uvíznout, je přechod z tenkého do tlustého střeva. Vyjde-li však ze žaludku, bývá její postup podporován zbytkovou stravou a běžně odejde se stolicí rovněž bez komplikací.

i Ucpání střeva spíše způsobí velké množství spolykaných drobných jadérek, různých suchých semínek, pecek nebo tuhé dužiny pomerančů.

Spolknutí kyseliny nebo zásady

Spolknutí silné kyseliny je velmi závažné poranění! Poleptáním jícnu kyselinou vznikají nenapravitelné škody. V nejlepším případě dochází k zúžení jícnu. V žaludku již kyselina nevadí – žaludek je na kyselinu zvyklý.

i Jako první pomoc je třeba kyselinu ředit nebo šetrně neutralizovat a nikdy nevyvolávat zvracení. To by vedlo k dalšímu poleptání jícnu.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

  1. Co je závažnější spolknout ve srovnání s ostrým předmětem?
  2. Jak to, že spolknutý špendlík většinou nezpůsobí žádné potíže a projde zažívacím traktem?
  3. Co bývá poraněno při spolknutí rybí nebo kuřecí kosti?
  4. Může být nebezpečné spolknutí velkého sousta?
  5. Čím může být dítěti nebezpečná spolknutá mince?
  6. Jaká je první pomoc při polknutí kyseliny?
  • iAutor: Jaroslav Pavelka
  • iDatum vytvoření: 30. dubna 2009

Přispějte na tento web

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Stravovací návyky a trávicí systém
1. září 2009
izdravý životní stylistrava-zažíváníižlázaižlučníkižaludekibřichoitekutiny
Stravovací návyky a trávicí systém
Zdravý člověk má obrovské rezervy, může jíst a pít kdykoli a cokoli a trávení nevnímá. V případě vyčerpání rezerv a pocitu potíží v souvislosti s jídlem je třeba pátrat ve stravovacích návycích dříve, než začít užívat léky podporující trávení.
Stravovací návyky a trávicí systém, /zdrave_traveni
Střevní neprůchodnost bývá komplikací jiné choroby
16. února 2013
inevolnostizvraceníibřichoistrava-zažíváníinádoryizhoubnéicévy
Střevní neprůchodnost bývá komplikací jiné choroby
Střevní neprůchodnost (laicky zauzlení střev) je stav, při kterém dochází k zástavě posunu střevního obsahu v trávicím traktu. Nemocný velmi nepříjemně vnímá nadýmání, zástavu odchodu větrů a stolice a později i zvrací.
Střevní neprůchodnost bývá komplikací jiné choroby, /ileus

Nová elektronická kniha

Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte autora a další rozvoj tohoto webu.

  1. iE-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
  2. iAutomatické aktualizace a přidávání nových článků!
  3. iZajímá Vás e-book?