Normální tělesná teplota, horečka, podchlazení

Tělesná teplota se mění podle fyzické aktivity organizmu. Stoupá nebo klesá vlivem zevního prostředí a stoupá při některých onemocněních.

  • iAutor: Jaroslav Pavelka
  • iDatum vytvoření: 2. října 2008
  • iDatum revize: 16. června 2020
 

Hodnotu tělesné teploty řídí zvláštní centrum uložené v mozku. U zdravého člověka bývá tělesná teplota na čele 36 až 37 °C, v podpaží 35 až 37 °C, v konečníku 36 až 38 °C.

Nebezpečné podchlazení

Pokles teploty o více než 1 °C může ohrozit zdraví (nemoc z prochlazení). Organizmus se brání třesem a nutí nás do zvýšení tělesné aktivity.

Pokles na ještě nižší hodnoty může ohrozit život zpomalením a následně zástavou srdce. Jedná se například o podchlazení organizmu při spánku, nejčastěji po požití alkoholu. Spící opilý člověk si nemusí uvědomovat chlad.

Přehřátí organizmu

S fyzickou aktivitou roste tělesná teplota, neboť při práci svalů vzniká odpadní teplo. Aby nedošlo k přehřátí organizmu, musí tělo předat vzniklé teplo sáláním do okolního prostředí. Při práci v horku nebo při nadměrném oblečení probíhá chlazení pocením.

i Podmínkou pro správně fungující termoregulaci je dostatek tekutin. Nestačí jen voda. Vodu je nutné kombinovat s ostatními nápoji nejen sladkými a ovocnými, ale i slanými (polévky, minerálky).

Pobyt v horku, na slunci, nemožnost ochlazení organismu koupelí ve chladné vodě a nedostatek tekutin jistě povede k úpalu. Projeví se nevolností až zvracením, bolestí a točením hlavy a celkovou slabostí. Takto přehřátý člověk potřebuje pobyt v chladné tmavé místnosti, chladné nápoje, chladnou sprchu a klid.

Na přehřátí jsou náchylnější malé děti a staří lidé. Hůře si totiž uvědomují pocit žízně. Dlouhá cesta na dovolenou a následný pobyt v prohřátém a prosluněném letovisku nutí sledovat množství požitých tekutin.

Horečka a horečnatá onemocnění

Většina běžných dětských nemocí a zánětlivých chorob dospělých je provázena zvýšením tělesné teploty (horečnatá onemocnění). Začátky těchto nemocí bývají obdobné – bolest hlavy, nechutenství, žaludeční nevolnost, celková slabost a zvýšená teplota.

Tady je však zvýšená teplota obranou organizmu proti mikroorganizmům (bakteriím nebo virům) a mírně zvýšenou teplotu není vhodné hned snižovat. První 2 až 3 dny bývají známky onemocnění obecně. Po této době se teprve projeví známky konkrétní choroby.

Vývoj horečnatého onemocnění

Počátek každého horečnatého onemocnění provázejí stejné potíže. Nebývá tedy zřejmé, zda půjde pouze o nemoc z prochlazení, nebo zda se jedná o počátek závažného (až smrtelného) onemocnění.

Je vhodné, aby nemocný odpočíval, polehával, pil čaj s citronem. Vypotit se udělá nemocnému dobře. Teplotu v podpaží je vhodné udržovat do 38,5 °C pomocí zábalů nebo pomocí léků proti teplotě. V tomto případě je teplota jednou ze součástí boje proti choroboplodným zárodkům.

Další vývoj příznaků onemocnění teprve ukáže o jakou mikrobiální nebo virovou nemoc se jedná.

  • Postupná úleva a rychlý ústup potíží značí lehkou nemoc z prochlazení.
  • Bolesti nad a pod očima a potíže při smrkání svědčí pro zánět obličejových dutin.
  • Nastupující bolest ucha svědčí pro zánět středouší nebo zubů.
  • Bolest v krku a potíže při polykání ukazují na angínu.
  • Bolest na průduškách a kašel svědčí pro zánět průdušek.
  • Nemožnost plného nádechu, zchvácenost a další zhoršování celkového stavu může ukazovat na zánět plic (laicky zápal plic).
  • Bolesti v bedrech, časté nebo obtížné močení nebo pálení při močení jsou příznaky infekce močových cest.
  • Bolesti břicha, průjmy a zvracení mohu ale nemusí být známkou infekce v zažívacím traktu. Může se ale také jednat o náhlou příhodu břišní.
  • Bolest hlavy, zchvácenost, nemožnost předklonit hlavu svědčí pro zánět mozkových obalů (mozkových plen nebo laicky mozkových blan) nebo pro zánět mozku (např. klíšťový zánět mozku).
  • Bolesti v krku, kloubů, svalů, hlavy, dráždivý kašel a zchvácenost může značit chřipku.
  • Prudký dramatický rychle nastupující stav se zchváceností a vysokou teplotou a skvrnami na kůži se známkami prokrvácení může svědčit pro meningokokovou infekci.

U běžných dětských nemocí se nejčastěji určí správná diagnóza až podle vyrážky. Při velmi vysoké teplotě mohou u dítěte vzniknout křeče z teploty (febrilní křeče) s poruchou dýchání.

Meningokoková infekce

Obávaný meningokok je mikroorganizmus, který se běžně vyskytuje v lidské populaci stejně jako nepřeberné množství jiných podivně pojmenovaných bakterií nebo virů. Bakterie se dělí na ty, které nikdy nezpůsobí lidem onemocnění, naopak jsou nutné k normálnímu fungování lidského těla a na ty, které někdy zapříčiní chorobu.

i Závažnost a průběh onemocnění jsou dány spíše připraveností organizmu (imunitou a celkovým stavem) než záludností a nebezpečností bakterie nebo viru.

Meningokokové infekci bohužel nejčastěji podlehne malé dítě v době, kdy již nemá od matky dostatek protilátek (dostává je nitroděložně placentou a poporodně mateřským mlékem) a ještě nemá vytvořeny své vlastní protilátky. Další skupinou lidí, kteří mohou podlehnout meningokokovi jsou adolescenti ve stavu vyčerpání a únavy (například po probdělé noci). Ostatní lidé při setkání s meningokokem nemusejí vůbec onemocnět.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

  1. Jaký člověk je nejvíce ohrožen fatálním prochlazením?
  2. Za jakých podmínek dojde k přehřátí organizmu?
  3. Proč je podmínkou správně fungující termoregulace dostatek tekutin?
  4. Jaké jsou projevy úpalu a jak proti němu bojovat?
  5. U kterých lidí dojde nejsnáze k přehřátí?
  6. Proč není vhodné hned srážet zvýšenou teplotu v začátku horečnatého onemocnění?
  7. Jak se projevuje meningokoková infekce a koho nejspíše postihne?
  • iAutor: Jaroslav Pavelka
  • iDatum vytvoření: 2. října 2008
  • iDatum revize: 16. června 2020

Přispějte na tento web

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Kdy a jak zahájit oživování
20. dubna 2008
iporucha vědomíidýcháníiporaněníikolapsiprvní pomocisrdce
Kdy a jak zahájit oživování
V případě vyhasnutí základních životních funkcí zachrání život neodkladné zahájení srdeční masáže ještě před příjezdem lékaře.
Kdy a jak zahájit oživování, /resuscitace
Přiměřený příjem tekutin
17. února 2010
itekutinyizdravý životní stylimočiteplotaipoceníidětiisenioři
Přiměřený příjem tekutin
Životodárná voda tvoří převážnou část objemu i hmotnosti lidského těla. Dostatek pitné vody je podmínkou pro správný chod celého organizmu (pitný režim). Stejně důležitý je přiměřený poměr mezi množstvím pitné vody, solí a minerálů.
Přiměřený příjem tekutin, /prijem_tekutin
Zvracení, průjem, škytání a větry
10. září 2009
izvraceníinevolnostižaludekistrava-zažíváníijedizdravý životní stylibřicho
Zvracení, průjem, škytání a větry
Některé jinak přirozené projevy trávení mohou být za určitých podmínek obtěžující. Všechny lze ovlivnit změnou stravovacích návyků.
Zvracení, průjem, škytání a větry, /travici_potize
Bolest hlavy, migréna
16. března 2010
icévyineúrazovéiprevenceistrava-zažíváníiúrazipřehřátíiteplotaizánět
Bolest hlavy, migréna
Nejkrutější bolestí hlavy je migréna. Řešením je včasné podání vhodného léku. Běžná bolest hlavy má svou příčinu a nemusí se vyvíjet tak dramaticky. Ideálním řešením je odstranit příčinu bolesti než bolest tlumit léky.
Bolest hlavy, migréna, /bolesti_hlavy
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
7. dubna 2014
izánětiteplotaiimunitaipoceníiantibiotikaialergieiúraz
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
Různé druhy zánětů mají různý průběh a vývoj, různé příčiny a projevy. Podle druhu a vývoje zánětu je třeba proti němu někdy intenzivně bojovat, jindy je lépe ponechat zánětu přirozený průběh a někdy jej dokonce podporovat.
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat, /vyvoj_zanetu
Obranyschopnost organizmu
1. června 2008
izdravý životní styliprevenceialergieimikroorganizmyiantibiotikaizánět
Obranyschopnost organizmu
Imunita je obrana organizmu proti cizí škodlivině. V průběhu života se imunita mění. Lze ji podpořit zdravým způsobem života nebo naopak oslabit nadměrným užíváním léků, zejména antibiotik.
Obranyschopnost organizmu, /imunita
Léky proti bolesti neboli analgetika
28. března 2010
ineúrazovéiprevenceiúrazipohybibřicho
Léky proti bolesti neboli analgetika
Je mnoho léků proti bolesti a v moderních preparátech jsou různě kombinovány. Jednotlivé firmy vyrábí tytéž léky pod různými názvy. Pro laika je těžké se v nabídce léků zorientovat. Vždy je správné, poradit se o vhodném léku proti bolesti se svým lékařem nebo lékárníkem.
Léky proti bolesti neboli analgetika, /analgetika
Nachlazení a bolesti v krku
9. prosince 2008
iangínaiimunitaimikroorganizmyiteplotaizánětiuzlinyibouličkaiprevence
Nachlazení a bolesti v krku
Bolesti v krku mohou přejít v angínu, která je pro připravený organizmus zvládnutelná. Až teprve komplikace angíny mohou způsobit trvalé poškození zdraví.
Nachlazení a bolesti v krku, /angina
Rýma a smrkání, komplikace rýmy
28. listopadu 2008
izánětimikroorganizmyidětiialergieiporanění
Rýma a smrkání, komplikace rýmy
Rýma je zánět sliznice dutiny nosní a často i čelistní a čelní. Nekomplikovaná rýma bývá banální onemocnění. Podmínkou však je smrkání, či odsávání zahleněného nosu kojencům zvláštním nástrojem.
Rýma a smrkání, komplikace rýmy, /ryma
Kdy kašlání potlačovat a kdy podporovat
2. prosince 2008
ikašelidýcháníizánětimikroorganizmyiteplotaibřichoiporanění
Kdy kašlání potlačovat a kdy podporovat
Každý kašel je dobré nejprve pojmenovat. Výprava do lékárny pro lék proti kašli není vždy účelným řešením potíží. Častěji pomůže lék k uvolnění průdušek, který naopak účinné odkašlání podpoří.
Kdy kašlání potlačovat a kdy podporovat, /kasel
Močové kameny a ledvinová kolika
13. srpna 2008
iledvinyimočikolikaiprevenceineúrazovéikrváceníizvraceníizánět
Močové kameny a ledvinová kolika
V močovém ústrojí mohou vzniknout kameny. Tlakem moči a prodíráním se kamenu močovodem pak může vzniknout ledvinová kolika.
Močové kameny a ledvinová kolika, /mocove_kameny
Nakažení přisátým klíštětem
13. prosince 2007
izvířeiporaněníizánětimozek-nervyiteplota
Nakažení přisátým klíštětem
Přisáté klíště je možné odstranit několika způsoby. Případná nákaza se projeví až následnými příznaky.
Nakažení přisátým klíštětem, /prisate_kliste
Chřipka: virové onemocnění
20. července 2008
iimunitaimikroorganizmyizdravý životní stylizánětiprochlazeníiteplotaiprevenceineúrazové
Chřipka: virové onemocnění
Chřipka je závažné přenosné virové onemocnění. Konkrétní lék proti chřipce neexistuje, ale je možné se preventivně nechat očkovat proti konkrétnímu viru chřipky. Ten však velmi rychle mutuje a už za několik měsíců nemusí mít očkování efekt.
Chřipka: virové onemocnění, /chripka
Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka
16. června 2008
imikroorganizmyiantibiotikaizánětikrevihygienainevolnostizvracení
Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka
Bakterie a celé bakteriální kmeny jsou pro lidské tělo prospěšné, pokud se vyskytují na příslušných místech. Jakmile se však dostanou, kam nepatří, mohou způsobit nemoc. Přirozená bakteriální flóra bývá vždy narušena užíváním antibiotik.
Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka, /bakterie
Jak nepodlehnout chřipce
5. února 2020
iimunitaiprevenceimikroorganizmyizdravý životní stylihygienaiteplota
Jak nepodlehnout chřipce
Na lidský organismus neustále útočí různé viry a bakterie způsobující choroby od chřipky až po meningitidu. Přirozená imunita většinu z nich odbourá bez povšimnutí. Laická představa, že se člověk nakazí ihned, jakmile mu jiný nemocný předá své bacily, je zcela mylná.
Jak nepodlehnout chřipce, /jak_neonemocnet

Nová elektronická kniha

Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte autora a další rozvoj tohoto webu.

  1. iE-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
  2. iAutomatické aktualizace a přidávání nových článků!
  3. iZajímá Vás e-book?