Boule vzniklé následkem úrazu
Boule vzniklé pohmožděním mají různou povahu; může jít o vylitou krev nebo jinou tekutinu. Podle místa vzniku se liší závažností, bolestivostí, léčbou a průběhem hojení.
Typy boulí podle umístění a závažnosti
-
Boule na hlavě jako následek tupého poranění je krevní výron (hematom) vzniklý mezi lebkou (plochou kostí) a kůží.
- Jako první pomoc nejlépe poslouží ledový obklad.
- Hojení boule na hlavě bývá rychlé a jednoduché, protože je hlava dobře prokrvená. Boule na hlavě většinou nezanechává žádné trvalé následky.
- Dříve doporučované „rozmáčknutí“ boule nepřináší téměř žádný užitek. Vyšší hematom se potenciálním rozmáčknutím jen rozlije do větší plochy. Vylitá krev se tak jako tak musí vstřebat.
-
Boule nad kostí na bérci (oblast mezi kolenem a kotníkem) způsobená pohmožděním je krevní výron (hematom) vzniklý mezi přední plochou holenní kosti a kůží.
- Jako první pomoc je vhodný ledový obklad.
- V případě pokračujícího narůstání hematomu je nutná bandáž (nejlépe elastickým obinadlem) k zastavení jeho dalšího narůstání a dále uložení postižené končetiny do výšky.
- Větší hematom na bérci se hojí špatně a zdlouhavě, neboť bérec je mnohem méně prokrven než hlava. Časté bývají zánětlivé komplikace; vylitá krev je totiž vhodným místem k množení mikroorganizmů.
- iDalším faktorem zvyšujícím pravděpodobnost vzniku zánětu (někdy až vzniku bércového vředu) je onemocnění žilního systému dolních končetin.
- iHrubším pohmožděním přední strany holenní kosti může dojít k drobnému odlomení hrany kosti. Toto odlomení nemá žádný vliv na funkci kosti, často však zůstává trvalá deformita přední hrany holenní kosti.
-
Boule nad svalem způsobená pohmožděním svalu je rovněž krevní výron.
- První pomoc je ledování a klid.
- Důležité je nesnažit se sval rozcvičit; podstatně by tím byla prodloužena doba přetrvávajících potíží.
- V případě závažnějšího poranění je vhodné vyšetření chirurgem k vyloučení poškození svalu.
-
Boule stěny břišní jako následek pohmoždění může být hematom, častěji se však jedná o kýlu.
- V tomto případě je vždy nutné chirurgické vyšetření.
-
Boule nad kolenem (jablkem) nebo nad loktem způsobená pohmožděním nebo otlačením je burzitida – nadměrné nahromadění tekutiny burzy (zvláštní polštářek mezi plochou jablka či lokte a kůží umožňující volný pohyb kůže proti kosti).
- Burzitida je svou podstatou podobná gangliomu, liší se jen místem a způsobem vzniku.
- V tomto případě nepomůže jako první pomoc obklad.
- Je nutné ošetření chirurgem.
- iNejčastěji bývá nutné odborné odsátí tekutiny (punkce), mnohdy i opakovaně. Někdy je nutné zklidnění zánětu dlahou. Často musí následovat operační odstranění celé změněné burzy pro vracející se (recidivující) potíže.
-
Boule nad nejširším svalem zádovým nebo nad svaly podél páteře vzniklé v souvislosti s onemocněním páteře jsou bolestivé svalové zatvrdliny (kontraktury).
- Při potížích nejlépe pomůže suché teplo a šetrná masáž.
- Boule bez souvislosti s pohmožděním nebo otlačením mají zcela jiný původ a charakter a vyžadují odborné vyšetření a zcela odlišné léčení.
Článek odpovídá na následující otázky
Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.
- Proč se krevní výron hojí na hlavě dobře a na bérci špatně?
- Proč není dobré rozcvičovat bolestivou bouli nad svalem?
- V případě které boule vzniklé úrazem je nutné vyšetření chirurgem?
- V případě které boule vzniklé úrazem nepomůže studený obklad?
- Co má společného boule nad loktem a nad jablkem kolena?
Přispějte na tento web
Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.
Související články
Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.
- 11. září 2008
- imozek-nervyiporucha vědomíinevolnostizvraceníiporaněníibouleikreviúraz
- Otřes mozku nebo jen pohmoždění hlavy
- Pohmoždění hlavy jako takové lékařské vyšetření nevyžaduje. Po takovém poranění je potřeba rozlišit, zda se jedná jen o pohmoždění hlavy nebo o otřes mozku, a jak se ve kterém případě zachovat. Veškeré následující příznaky svědčí o otřesu mozku a vyžadují lékařské vyšetření.
- Otřes mozku nebo jen pohmoždění hlavy, /otres_mozku
- 27. prosince 2014
- izánětiteplotaitekutinyiprůjemiúrazispáleninyineúrazové
- Léčba zánětu podle druhu a stádia
- Jednotlivé fáze a druhy některých zánětů na sebe navazují nebo mezi sebou v průběhu vývoje vzájemně přecházejí v souvislosti s úspěšností hojení. U jiných zánětů převažuje jediná fáze po téměř celou dobu trvání nemoci. Jednotlivá stádia mají své specifické projevy, proto je i léčba v různých fázích zánětu rozdílná.
- Léčba zánětu podle druhu a stádia, /stadia_zanetu
- 16. června 2008
- imikroorganizmyiantibiotikaizánětikrevihygienainevolnostizvracení
- Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka
- Bakterie a celé bakteriální kmeny jsou pro lidské tělo prospěšné, pokud se vyskytují na příslušných místech. Jakmile se však dostanou, kam nepatří, mohou způsobit nemoc. Přirozená bakteriální flóra bývá vždy narušena užíváním antibiotik.
- Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka, /bakterie
- 11. března 2009
- icévyikreviprevenceineúrazovéiúrazizánětizdravý životní styl
- Křečové žíly dolních končetin neboli varixy
- Vznik křečových žil dolních končetin lze preventivně ovlivnit. Již vzniklé varixy je možno odstranit. Po operaci je nutné opět preventivně dbát na to, aby se varixy znovu nevytvořily.
- Křečové žíly dolních končetin neboli varixy, /varixy
- 22. října 2009
- izlomeninyiúraziporaněníikrváceníipohybirehabilitace
- Projevy zlomenin kostí
- Zlomeninou se rozumí porušení kontinuity kosti. Jedná se o nalomení, prasklinu, zlomeninu s posunem nebo bez posunu, roztříštění, rozdrcení kosti či vpáčení kosti. Rozpoznání zlomeniny kosti a správné poskytnutí první pomoci zabrání vzniku šoku a komplikací.
- Projevy zlomenin kostí, /zlomeniny
- 30. prosince 2009
- iúrazipohyb
- Natažení nebo natržení svalu
- Natažení svalu nelze od jeho natržení laicky rozeznat. Rozdíl v léčení je zásadní, a proto je vhodné vyhledat odborné vyšetření. Natažení nebo natržení svalu je úraz ponejvíce mužů středního věku.
- Natažení nebo natržení svalu, /poraneni_svalu
- 8. ledna 2008
- ibouličkaibřichoistrachizvraceníipohyb
- Boulička v třísle, v pupku nebo v jeho okolí
- Plánovaná operace kýly časně po potvrzení diagnózy je jediným správným řešením problému. Ostatní řešení jsou pouze dočasná a nevyhnutelnou operaci mohou pouze odložit nebo zkomplikovat.
- Boulička v třísle, v pupku nebo v jeho okolí, /kyla
- 14. ledna 2010
- ipohybizánětiuzlinyineúrazovéimikroorganizmyiantibiotika
- Zánět šlach, gangliom, tenisový loket
- Neúměrná zátěž šlachy může způsobit nadměrnou tvorbu mazu nebo naopak jeho nedostatek. Vzniklé potíže je nutné léčit klidem. Oslabená nebo dlouhodobě nemocná šlacha se může při zátěži přetrhnout.
- Zánět šlach, gangliom, tenisový loket, /onemocneni_slach
- 20. listopadu 2008
- ipohybirehabilitaceineúrazovéiúraziprochlazeníiprevence
- Příčiny a léčba bolestí v zádech
- Je přímá souvislost mezi bolestmi v zádech, nepřiměřenou fyzickou aktivitou, zpocením a následným prochlazením zad a to nejčastěji v oblasti bederní nebo krční páteře.
- Příčiny a léčba bolestí v zádech, /bolesti_v_zadech
- 18. června 2010
- inádoryibouličkaineúrazovéistrachinezhoubnéižláza
- Nezhoubné nádory a bouličky s nimi zaměňované
- Nezhoubné nádory nejsou na rozdíl od zhoubných nijak nebezpečné. Mohou překážet, deformovat nebo hyzdit. Jestliže si to pacient přeje, je jejich odstranění většinou jednoduché. Jinak postačí pravidelné kontroly.
- Nezhoubné nádory a bouličky s nimi zaměňované, /nezhoubne_nadory
- Zobrazit články podle štítku
- izvracení izvíře ižlučník izlomeniny ižláza izhoubné izdravý životní styl izánět ižaludek ivykloubení iuzliny iúraz itočení hlavy iteplota itekutiny istřevo istrava-zažívání istrach isrdce ispáleniny isenioři iříhání irehabilitace iprvní pomoc iprůjem iprochlazení iprevence ipřehřátí iporucha vědomí iporanění ipohyb ipocení inezhoubné inevolnost ineúrazové inehet inádory imýty imozek-nervy imoč imikroorganizmy ilátková výměna ikůže-podkoží ikrvácení ikrev ikolaps ikloub ikašel ijed iinfarkt iimunita ihygiena idýchání iděti icukrovka icévy ibřicho iboulička iboule ibolest iantibiotika iangína ialergie
Nová elektronická kniha
Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte autora a další rozvoj tohoto webu.
- iE-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
- iAutomatické aktualizace a přidávání nových článků!
- iZajímá Vás e-book?