Zvětšené lymfatické uzliny
Normální lymfatické uzliny nejsou bolestivé ani hmatné. Zvětšení nebo bolestivost uzliny má vždy svůj důvod, po kterém je třeba pátrat. Nejčastěji se jedná o zánět, bohužel někdy i o nádor.
Krevním oběhem putuje v krevní plazmě směs krvinek a krevních destiček. Tepnami teče krev k cílovým orgánům a žílami zpět k srdci. Během předávání kyslíku a živin ve vlásečnici (přechod mezi tepnou a žílou) se plazma dostává do mezibuněčného prostoru. V případě setkání s většími částečkami, drobnými nečistotami, volnými buňkami nebo produkty zánětu se plazma do srdce nevrací žilním systémem, ale cévním systémem lymfatickým (mízním).
Lymfa je viditelná například v případě velmi povrchní oděrky, kdy nezačne z kůže krvácení, ale vyroní se pouze nažloutlá tekutina, která posléze zaschne v nažloutlý nekrvavý strup.
Lymfatické cévy jsou přerušeny uzlinami. Mízní uzliny jsou jakási sítka, která z lymfy vychytávají všechny nežádoucí částečky a buňky, aby se nedostaly do krevního oběhu.
V lymfatických uzlinách jsou některé mikroorganizmy zničeny, některé mohou lymfatickou cévou pronikat k následující uzlině. Nečistoty jsou v uzlinách uloženy natrvalo. Podle příčiny se zvětšená uzlina po ústupu zánětu znovu zmenší nebo zůstane dlouhodobě zvětšená. Při postižení nádorem uzlina dlouhodobě narůstá.
Zvětšené, bolestivé a jinak změněné lymfatické uzliny
Normální lymfatické uzliny jsou drobné a nejsou ani hmatné ani bolestivé ani viditelné. Mění se v případě výskytu nějakého problému ve spádové oblasti. To je oblast, odkud do dané uzliny přitéká lymfa.
Uzliny se mohou zvětšit do velikosti hrachu až fazole, mohou být hmatné, viditelné a bolestivé. Důvodem zvětšení uzlin bývá zánět, pohmoždění nebo nádor ve spádové oblasti. Podle stádia zánětu jsou zvětšené uzliny bolestivé nebo nebolestivé:
- Čerstvě vzniklý neboli akutní zánět způsobuje bolestivé zvětšení uzliny.
- Dlouhodobý neboli chronický zánět způsobuje dlouhodobé nebolestivé zvětšení uzlin.
Příklady zvětšení lymfatických uzlin:
- Nadměrná zátěž dolních končetin u mladých lidí často vede ke zvětšení a bolestivosti tříselných uzlin. Vzniklou bolestivou bouličku je nutno odlišit od kýly.
- Zánět nehtového lůžka, oděrky prstů nebo pat mohou způsobit bolestivé zvětšení uzlin v zákolenní jamce nebo v tříslech.
- Dlouhodobé oděrky nebo plísně nohou zapříčiní nebolestivé zvětšení tříselných uzlin.
- Stejně tak dojde ke zvětšení uzlin na horní končetině v loketní jamce nebo v podpaží (zánět, oděrka, namožení).
- Prudký zánět na končetině s horečkou může způsobit rudý horký viditelný pruh od místa zánětu směrem k trupu s bolestivou uzlinou na konci. Jedná se o zánět lymfatické cévy, která se změnila a stala se viditelnou a bolestivou. Tento stav bývá laicky nesprávně označován jako otrava krve.
- Zánět nebo nádor ve stěně hrudníku nebo v prsu rovněž způsobí zvětšení uzlin v podpaží (stejná spádová oblast jako pro horní končetinu).
- Zvětšení uzliny na přední straně krku a nad klíční kostí svědčí pro onemocnění v krku nebo v hrudníku.
- Bolesti v krku, zánět v dutině ústní nebo zánět zubu způsobí zvětšení podčelistních uzlin.
- Zvětšené uzliny za uchem nebo vzadu na krku mohou být při problému ve kštici (vlasatá část hlavy) nebo v uchu.
Článek odpovídá na následující otázky
Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.
- K čemu slouží mízní cévy?
- K čemu slouží mízní uzliny?
- Za jakých podmínek je zvětšená uzlina bolestivá a kdy nebolestivá??
- Co bývá nejčastější příčinou zvětšení podčelistních uzlin?
Zpětná vazba
- Byl pro Vás tento článek přínosný?
Související články
Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.
- 27. března 2008
- srdcecévykrevprevencezdravý životní styltlakoměrtočení hlavy
- Měření a vyhodnocení krevního tlaku
- Opakovaně naměřené hodnoty krevního tlaku se liší. Závisí nejen na zdravotním stavu, ale i na podmínkách měření.
- Měření a vyhodnocení krevního tlaku, /krevni_tlak
- 9. prosince 2008
- angínaimunitamikroorganizmyteplotazánětuzlinybouličkaprevence
- Nachlazení a bolesti v krku
- Bolesti v krku mohou přejít v angínu, která je pro připravený organizmus zvládnutelná. Až teprve komplikace angíny mohou způsobit trvalé poškození zdraví.
- Nachlazení a bolesti v krku, /angina
- 3. listopadu 2012
- poraněníúrazkrváceníkůže-podkožípohybzánět
- Odřeniny – proč je nutné mechanicky vyčistit oděrku
- Plošné oděrky vznikají nejčastěji při různých sportovních aktivitách. Jejich důsledné mechanické vyčištění je důležitým krokem léčení. Nečistoty vrostlé do kůže by se jinak staly trvalou hyzdící vzpomínkou na úraz.
- Odřeniny – proč je nutné mechanicky vyčistit oděrku, /odreniny_neboli_oderky
- 16. června 2008
- mikroorganizmyantibiotikazánětkrevhygienanevolnostzvracení
- Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka
- Bakterie a celé bakteriální kmeny jsou pro lidské tělo prospěšné, pokud se vyskytují na příslušných místech. Jakmile se však dostanou, kam nepatří, mohou způsobit nemoc. Přirozená bakteriální flóra bývá vždy narušena užíváním antibiotik.
- Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka, /bakterie
- 7. dubna 2014
- zánětteplotaimunitapoceníantibiotikaalergieúraz
- Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
- Různé druhy zánětů mají různý průběh a vývoj, různé příčiny a projevy. Podle druhu a vývoje zánětu je třeba proti němu někdy intenzivně bojovat, jindy je lépe ponechat zánětu přirozený průběh a někdy jej dokonce podporovat.
- Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat, /vyvoj_zanetu
- 5. října 2007
- rakovinamýtystrachnádoryzhoubnéuzlinykrvácenízvracení
- Mýtus o urychlení rakoviny operací
- Rakovina je tím lépe léčitelná, čím dříve je odhalena. Naopak odklad lékařského vyšetření může způsobit závažné nenapravitelné poruchy zdraví, kdy už pacientovi nelze pomoci ani operací.
- Mýtus o urychlení rakoviny operací, /mytus_o_rakovine
- Zobrazit články podle štítku
- zvracení zvíře žlučník zlomeniny žláza zhoubné zdravý životní styl zánět žaludek vykloubení uzliny úraz točení hlavy teplota tekutiny střevo strava-zažívání strach srdce spáleniny senioři říhání rehabilitace první pomoc průjem prochlazení prevence přehřátí porucha vědomí poranění pohyb pocení nezhoubné nevolnost neúrazové nehet nádory mýty mozek-nervy moč mikroorganizmy látková výměna kůže-podkoží krvácení krev kolaps kloub kašel jed infarkt imunita hygiena dýchání děti cukrovka cévy břicho boulička boule bolest antibiotika angína alergie
Nová elektronická kniha
Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte autora a další rozvoj tohoto webu.
- E-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
- Automatické aktualizace a přidávání nových článků!
- Zajímá Vás e-book?