Zánět šlach, gangliom, tenisový loket
Neúměrná zátěž šlachy může způsobit nadměrnou tvorbu mazu nebo naopak jeho nedostatek. Vzniklé potíže je nutné léčit klidem. Oslabená nebo dlouhodobě nemocná šlacha se může při zátěži přetrhnout.
Šlacha je pevný vazivový pruh, který spojuje konec svalu s cílovým místem na kosti. Šlacha přenáší svalovou sílu na úpon příslušné kosti. Převážně v ohybech jsou šlachy uloženy ve šlachových pochvách, které obsahují přiměřené množství gelovité tekutiny. Ta působí jako mazivo, které obsahuje i každý zdravý kloub.
i V prstech nejsou žádné svaly. Svaly ohýbačů a natahovačů prstů jsou uloženy v horních dvou třetinách předloktí. Od svalů vedou šlachy zbytkem předloktí, zápěstím, dlaní nebo hřbetem ruky až do jednotlivých prstů. Uchopením za horní část předloktí lze vyhmatat pohybující se svaly při aktivním pohybování prsty vyšetřované ruky.
Zánět šlach
Jednotvárná práce, dlouhodobě se opakující stejné pohyby nebo namožení způsobí zánět šlach. Jedná se o nepříjemné a často bolestivé onemocnění.
i Zánět šlach nejčastěji postihuje lidi, kteří pracují s klávesnicí nebo s myší u počítače. Často se také jedná o pilně trénující muzikanty a podobně.
Zánět šlach se projevuje zvýšeným vstřebáváním (a tedy nedostatkem) kloubního mazu ve šlachové pochvě. Původně namožené místo začíná bolet a při pohybu nemocnou šlachou v pochvě pacient vnímá vrzání a drásání. Šlacha pochvou pro nedostatek mazu neklouže ale bolestivě se dře o stěny.
i Jelikož se nejedná o bakteriální onemocnění, tak při léčbě nepomohou antibiotika. Ve skutečnosti stačí zamezit pohybům, které onemocnění způsobily. Pokud pacient nedodrží léčebný režim, je možné přiložit fixaci (např. sádrovou), která patřičný pohyb fyzicky znemožní.
- Koupí e-booku potěšíte svého známého a také autora článků.
- i Potěšit známého
Gangliom
Gangliom je boulička podobně jako lymfatická uzlina nebo podobně jako nezhoubný nádor. Vyskytuje se nejčastěji na zápěstí, hřbetu ruky, na bérci nebo na nártu nohy.
Gangliom vzniká rovněž v souvislosti s přetížením některé šlachy nebo drobného kloubu zápěstí nebo nártu. Z důvodu zvýšené námahy se tvoří nadměrné množství mazu a ten se vtlačí do zvláštního nově vzniklého váčku. Váček je viditelný a hmatný pod kůží. V době vzniku bývá bolestivý, později bolest ustává.
Stejně jako u zánětu šlach (nedostatek kloubního mazu) je v případě gangliomu (nadbytek kloubního mazu) potřeba zamezit pohybům, které onemocnění způsobily. Pokud pacient nedodrží léčebný režim, je možné gangliom odstranit.
- Vypíchnutí
- Napíchnutí injekční jehlou a odsátí mazivové hmoty
- Mechanické rozbití,
- Rozmáčknutí palcem nebo například uhozením hřbetem knihy
- Tlakem pouzdro gangliomu praskne, tekutina se vylije do podkoží a gangliom zmizí
- Operační odstranění
- V místním nebo celkovém znecitlivění
- Zklidnění dlahou
- Tvořící se bolestivý gangliom je možné zklidnit přiloženou dlahou
- Zklidněním se gangliom může sám vstřebat
i Všechny zmíněné léčebné postupy mají stejně dobrý efekt. V případě návratu k činnosti, která ke vzniku gangliomu vedla, dojde dříve nebo později k jeho opětovnému vzniku (recidiva).
Tenisový loket – epikondylitis
Tenisový loket je bolestivé zánětlivé onemocnění. Bolí místo úponu šlachy ke kosti z důvodu nadměrné nebo dlouhodobé zátěže.
i Příčinou epikondylitýdy nebývá jen nadměrná zátěž při tenisu, ale i jakákoli jiný sport či namáhavá práce. Nejčastěji bývá postižena vnitřní nebo zevní strana lokte.
Léčení tenisového loktu spočívá v omezení bolestivých pohybů nebo přiložením fixace. Někdy je nutné přistoupit k rentgenovým ozářkám nebo k operačnímu „přesazení“ vazivového úponu svalu ke kosti.
Přetržená šlacha
Nejčastěji dochází v zátěži k přetržení šlachy bicepsu (dlouhé hlavy dvouhlavého svalu pažního). Jedná se o málo závažný úraz. Nefunkční sval snadno brzy nahradí okolní zdravé svaly paže.
Pouze dočasná deformita paže může někomu působit potíže.
- Léčba klidem
- K léčení přetržené šlachy bicepsu postačí několik dnů klidu a následné rozcvičení.
- Deformita paže (stažený utržený sval) se časem vyrovná, utržený sval se totiž nečinností podstatně zmenší.
- Léčba operací
- Přetrženou šlachu je možno operačně sešít a sval se dostane na původní místo.
- To však vyžaduje určitou dobu klidu do zhojení šlachy (pevná šlacha se hojí 6 týdnů) a následné intenzivní rozcvičení (rehabilitaci) ramene.
i Naopak přetržení Achillovy šlachy je velmi závažný úraz, který se sám nezahojí. Přetržená šlacha velmi omezuje chůzi a znemožní stoj na špičce nohy. Léčením je pouze operační sešití šlachy s nutnou fixací do zhojení šlachy (6 týdnů) a následné rozcvičení (rehabilitace).
Článek odpovídá na následující otázky
Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.
- Jaké jsou projevy zánětu šlach?
- Jaké jsou možnosti léčení zánětu šlach?
- Jaké jsou příčiny vzniku gangliomu?
- Jaké jsou možnosti léčení gangliomu?
- Jakým sportem může být způsobeno onemocnění zvané tenisový loket?
- Proč je přetržení Achillovy šlachy o tolik závažnější nežli šlachy bicepsu?
Přispějte na tento web
Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.
Související články
Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.
- 18. března 2012
- iseniořiibolestirehabilitaceipohybiprevenceiúraz
- Bolesti kloubů – jak žít s artrózou
- Klouby se přetěžováním a věkem opotřebovávají. Poškozené klouby bolí, otékají, postupně se deformují a jsou omezeně pohyblivé. Pravidelná a přiměřená zátěž udrží nemoc relativně snesitelnou.
- Bolesti kloubů – jak žít s artrózou, /artroza
- 7. dubna 2014
- izánětiteplotaiimunitaipoceníiantibiotikaialergieiúraz
- Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
- Různé druhy zánětů mají různý průběh a vývoj, různé příčiny a projevy. Podle druhu a vývoje zánětu je třeba proti němu někdy intenzivně bojovat, jindy je lépe ponechat zánětu přirozený průběh a někdy jej dokonce podporovat.
- Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat, /vyvoj_zanetu
- 16. června 2008
- imikroorganizmyiantibiotikaizánětikrevihygienainevolnostizvracení
- Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka
- Bakterie a celé bakteriální kmeny jsou pro lidské tělo prospěšné, pokud se vyskytují na příslušných místech. Jakmile se však dostanou, kam nepatří, mohou způsobit nemoc. Přirozená bakteriální flóra bývá vždy narušena užíváním antibiotik.
- Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka, /bakterie
- 14. května 2008
- izánětiimunitaimikroorganizmyiteplotaiangínaialergieiprevenceimoč
- Proč nelze mít svá oblíbená antibiotika
- Nežádoucí bakterie jsou v lidském těle likvidovány bílými krvinkami. Antibiotika mohou bílým krvinkám pomoci, pokud bakterie dočasně vítězí. To se projevuje rozvojem zánětu.
- Proč nelze mít svá oblíbená antibiotika, /antibiotika
- 20. ledna 2009
- iuzlinyikůže-podkožíikreviteplotaibouličkaizánětinádoryicévy
- Zvětšené lymfatické uzliny
- Normální lymfatické uzliny nejsou bolestivé ani hmatné. Zvětšení nebo bolestivost uzliny má vždy svůj důvod, po kterém je třeba pátrat. Nejčastěji se jedná o zánět, bohužel někdy i o nádor.
- Zvětšené lymfatické uzliny, /uzliny
- 18. června 2010
- inádoryibouličkaineúrazovéistrachinezhoubnéižláza
- Nezhoubné nádory a bouličky s nimi zaměňované
- Nezhoubné nádory nejsou na rozdíl od zhoubných nijak nebezpečné. Mohou překážet, deformovat nebo hyzdit. Jestliže si to pacient přeje, je jejich odstranění většinou jednoduché. Jinak postačí pravidelné kontroly.
- Nezhoubné nádory a bouličky s nimi zaměňované, /nezhoubne_nadory
- 30. prosince 2009
- iúrazipohyb
- Natažení nebo natržení svalu
- Natažení svalu nelze od jeho natržení laicky rozeznat. Rozdíl v léčení je zásadní, a proto je vhodné vyhledat odborné vyšetření. Natažení nebo natržení svalu je úraz ponejvíce mužů středního věku.
- Natažení nebo natržení svalu, /poraneni_svalu
- Zobrazit články podle štítku
- izvracení izvíře ižlučník izlomeniny ižláza izhoubné izdravý životní styl izánět ižaludek ivykloubení iuzliny iúraz itočení hlavy iteplota itekutiny istřevo istrava-zažívání istrach isrdce ispáleniny isenioři iříhání irehabilitace iprvní pomoc iprůjem iprochlazení iprevence ipřehřátí iporucha vědomí iporanění ipohyb ipocení inezhoubné inevolnost ineúrazové inehet inádory imýty imozek-nervy imoč imikroorganizmy ilátková výměna ikůže-podkoží ikrvácení ikrev ikolaps ikloub ikašel ijed iinfarkt iimunita ihygiena idýchání iděti icukrovka icévy ibřicho iboulička iboule ibolest iantibiotika iangína ialergie
Nová elektronická kniha
Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte autora a další rozvoj tohoto webu.
- iE-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
- iAutomatické aktualizace a přidávání nových článků!
- iZajímá Vás e-book?